środa, 19 czerwca, 2024

Adaptacja przedszkolna dotyczy także rodziców. Bądź towarzyszem dziecka w tej nowej dla Was sytuacji.

5
(7)

Jestem tu po to, aby przybliżyć Wam- Rodzicom, z punktu widzenia nauczycielki przedszkola, czym jest przystosowanie dziecka do warunków przedszkolnych i jak można wspomóc Wasze maluszki,  aby jak najłagodniej przeszły proces adaptacyjny w nowym miejscu. Wy również jako rodzice musicie się przygotować do tego ważnego wydarzenia. Będzie to swego rodzaju rewolucja w Waszym życiu i dobrze by było gdyście dobrze zapoznali  się z tym zagadnieniem bo to na pewno pomoże Wam spokojniej wejść w kolejny etap w życiu Waszego dziecka i rodziny.

Choć pojęcie “przedszkolnej adaptacji” kojarzy się głównie z przystosowaniem maluszka do funkcjonowania w przedszkolu, to jest to bez wątpienia także kwestia, która dotyczy nas- rodziców i to bardziej niż nam się wydaje.

Decyzja o zapisaniu dziecka do przedszkola, wybór najbardziej odpowiedniego miejsca dla naszego Skarba oraz chęć jak najlepszego przygotowania dziecka do rozpoczęcia przedszkolnej drogi, to właśnie elementy naszej adaptacji do nadchodzącej, nowej zmiany w życiu dziecka i rodziny. Siebie też musimy dobrze przygotować na to przygtować, żeby wiedzieć jak możemy pomóc maluchowi.

Jeśli przychodzi Wam się zmierzyć z tym tematem, tak jak mi,  po raz pierwszy, to na pewno czujecie strach i mnóstwo obaw już na samą myśl o pierwszych chwilach Waszego dziecka w przedszkolu. To całkiem zrozumiałe, bo nasze dzieci są dla nas najważniejsze i dbanie o ich dobro jest naszym rodzicielskim priorytetem a oddanie ich pod opiekę w zupełnie nowe, obce ręce to dla nas duże wyzwanie. Są różne powody, dla których postanawiacie o zapisaniu dziecka do placówki, powrót do pracy bądź jej podjęcie, albo po prostu widzicie, że Wasze dziecko samo przejawia potrzebę częstego kontaktu z rówieśnikami, że uważacie, że przedszkole będzie dla nich dobrym rozwiązaniem. Czasami decyzja zostaje podjęta na długi okres przed rozpoczęciem edukacji przedszkolnej dziecka i wtedy macie dużo czasu na przygotowanie siebie i dziecka na to ważne wydarzenie, a czasem jest nagła i tego czasu jest mniej, dlatego mam nadzieję, że mój blog i moje teksty, które w nim zamieszczam będą przydatne dla jednej i drugiej grupy Rodziców. 

Musicie wiedzieć, że to w dużej mierze od Was zależy jak Wasze dziecko przyjmie przedszkole, od Waszego nastawienia do tego miejsca, od słów których na co dzień używacie mówiąc o przedszkolu, nawet nie do dziecka ale do współmałżonka, sąsiadki czy koleżanki, przy dziecku. Nie myślcie, że maluch tego nie wyłapie i nie zrozumie. Dziecko chłonie jak gąbka wszystkie Wasze emocje, te dobre jak i te złe, Wasze słowa są dla niego bardzo ważne a na ich podstawie buduje swój obraz rzeczywistości.

Dlatego lepiej unikać przy dziecku sformułowań typu: “Boję się czy sobie tam poradzi” albo “No chyba nie będzie w przedszkolu tak strasznie”.

W tych słowach zawarty jest strach, którym możemy zarazić dziecko. Wiem, że to będzie bardzo trudne ale musicie jak najszybciej zażegnać swój lęk przed posłaniem dziecka do przedszkola i zaufać, że trafi na  dobre warunki i na świetnych pedagogów, którzy dobrze poprowadzą Waszego malucha przedszkolną drogą. To jest kluczowe zadanie, dzięki któremu będziecie mogli na spokojnie i bez stresu przygotować dziecko do przedszkola. We wpisie na temat „Roli rodzica” w przygotowaniu malucha do nowej sytuacji, dowiecie się, jakie codzienne działania z dzieckiem możecie podjąć, aby oswoić go z tematem przedszkola.

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Wszystkich ocen: 7

Na razie nikt nie ocenił tego artykułu!

Cieszę się, że podoba Ci się artykuł!

Polub mój profil Facebook i pozostańmy w kontakcie!

Ola Wasiela
Ola Wasielahttps://mamaolazprzedszkola.blog
Ola Wasiela – mama pięcioletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!
Ola Wasiela
Ola Wasiela – mama pięcioletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

Warto przeczytać