wtorek, 16 kwietnia, 2024

Dlaczego temat adaptacji dziecka w przedszkolu jest ważny?

4.9
(14)

Wiem jak ważne jest dla Was dobro Waszego dziecka. Odkąd jest na świecie codziennie dokładacie wszelkich starań, aby maluch jak najlepiej się rozwijał i poznawał świat. Wiem też, że decyzja o zapisaniu dziecka do przedszkola jest dla Was istotna i na pewno nie należy do najłatwiejszych, bo bardzo się boicie o to, czy Wasz największy Skarb trafi w dobre ręce i czy przedszkole będzie dla niego drugim domem.

Zapisanie dziecka do przedszkola i jego początki w nowym świecie to na pewno bardzo duże wydarzenie w życiu malucha i jego rodziców.

Grupę adaptacyjną w placówkach  przedszkolnych, przeważnie, tworzą dzieci w wieku  między 2,5 roku a 3,5 roku życia. Dlatego pisząc bloga o adaptacji przedszkolnej skupiam się głównie na maluszkach w tym wieku, np. na prawidłowościach rozwojowych, które warunkują ich zdolności adaptacyjne w nowym miejscu.

Dla wielu dzieci trzyletnich pójście do przedszkola oznacza pierwsze kontakty z dużą grupą, których jakość jest bardzo znacząca dla ich rozwoju oraz późniejszego przebywania dziecka w innych środowiskach. Wiąże się to również ze zmianą dotychczasowego trybu życia dziecka oraz zaspokajania jego potrzeb, do których dołączają nowe wyzwania, związane z funkcjonowaniem w grupie przedszkolnej. Niesie to za sobą wiele emocjonalnych napięć dla trzylatka. Adaptacja dziecka w przedszkolu to dla wielu maluszków niełatwy czas. Jest to proces, podczas którego dziecko musi się nauczyć życia w zupełnie nowych dla niego warunkach i w dodatku bez towarzystwa najbliższych mu osób. To ogromna zmiana w jego życiu i dobrze by było, gdyby wcześniej zostało na nią przez Was przygotowane. Z moich obserwacji, jako nauczycielka przedszkola, wynika, że rodzice często nieświadomie pomijają czas, w którym mogliby przygotować dziecko do przedszkola. Wynikać to może z faktu, że po prostu nie wiedzą co mogą zrobić, aby ułatwić maluchowi przedszkolny start, jeszcze przed debiutem dziecka w placówce bądź po prostu stwierdzają, że początki w nowym miejscu zawsze są ciężkie i że każdy maluch musi po swojemu przez nie przejść, aby się przyzwyczaić.

Wiele więcej na temat adaptacji dziecka w przedszkolu otrzymacie w moim poradniku, który napisałam z myślą o rodzicach przyszłych przedszkolaków, aby ułatwić im przygotowania dziecka na przygodę z przedszkole. Książkę pt. „Mój maluszek idzie do przedszkola” znajdziecie w moim sklepie pod linkiem: https://sklep.mamaolazprzedszkola.blog/pl/p/Poradnik-dla-rodzicow-Moj-maluszek-idzie-do-przedszkola-/31

Przed opublikowaniem bloga, co roku we wrześniu miałam co najmniej kilka telefonów i wiadomości od moich znajomych, którzy posłali swojego malucha do przedszkola. Pytali w nich o rady co zrobić, jak wspomóc dziecko w adaptacji bo pojawiły się trudności i maluch mocno protestuje przed pójściem do placówki, płacze a im- rodzicom pęka serce i nie wiedzą co dalej robić. Teraz, kiedy blog istnieje już od jakiegoś czasu, i zyskuje coraz większą liczbę czytających go osób, tych pytań do mnie w wiadomościach prywatnych mailowych, czy na profilach fb i i instagramie , o to jak wspomóc dziecko podczas procesu adaptacyjnego w przedszkolu jest mnóstwo. Wiem, że to bardzo ważny i potrzebny rodzicom małych przedszkolaków temat. Przede wszystkim bardzo ważne jest dla mnie podnoszenie świadomości rodziców w obszarze przygotowania dziecka do nowej roli, jak również w kwestii wspierania malucha w jego początkach w przedszkolnym świecie.

Właśnie dlatego postanowiłam pojawić się tutaj z kwestią adaptacji przedszkolnej bo myślę, że rodziców z podobnymi problemami jest o wiele więcej.

Celem stworzonego przeze mnie bloga jest wprowadzenie Was – Rodziców w świat przedszkolnej adaptacji i chęć wsparcia Was w przygotowaniach dziecka do rozpoczęcia edukacji przedszkolnej. To naprawdę ważny temat. Zróbmy wszystko, aby Wasze maluszki mogły jak najłagodniej oswoić się z nowym miejscem, poczuć się w nim bezpiecznie i z radością do niego wracać.

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Wszystkich ocen: 14

Na razie nikt nie ocenił tego artykułu!

Cieszę się, że podoba Ci się artykuł!

Polub mój profil Facebook i pozostańmy w kontakcie!

Ola Wasiela
Ola Wasielahttps://mamaolazprzedszkola.blog
Ola Wasiela – mama dwuipółletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!
Ola Wasiela
Ola Wasiela – mama dwuipółletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

Warto przeczytać

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner