środa, 19 czerwca, 2024

Dlaczego warto wcześniej zacząć przygotowania, zarówno siebie- rodzica jak i dziecka, na przygodę z przedszkolem?

5
(11)

Po narodzinach mojego synka Alanka, miałam poczucie, że świat się dla nas zatrzymał i czas leciał tak baardzo powoli. Kiedy wpatrywałam się w moje cudowne maleństwo, wizja o jego pójściu do przedszkola wydawała mi się tak odległa, jak stąd do kosmosu. Czy Ty też znasz taki stan? Jednak takie poczucie u nas trwało bardzo krótko, bo migiem przekonaliśmy się z mężem, jak prędko leci czas i życie przy małym dziecku. Rutyna dnia codziennego, wykonywanie tych samych czynności o różnych porach, nie raz sprawiało, że gubiliśmy  rachubę i pytaliśmy siebie nawzajem o aktualny dzień tygodnia. Znasz to?

Teraz śmiało mogę napisać, że nie  wiem, naprawdę nie wiem kiedy to się stało, że moje dziecko jest już przedszkolakiem. 

Nigdy nie zapomnę, kiedy końcem sierpnia 2021 siedząc z mężem na tarasie, pijąc kawę, patrząc na naszego synka bawiącego się w piaskownicy i rozmawiając o naszym brzdącu, zdaliśmy sobie sprawę z tego, że za rok, ten nasz mały smyk zostanie przedszkolakiem i musimy- chcemy, dobrze przygotować go na ten nowy etap w jego życiu. Podczas tej naszej rozmowy zrodziła się też myśl o stworzeniu poradnika dla rodziców, który miałby się stać dla nich pomocnym przewodnikiem po ścieżce przygotowań dziecka do przedszkolnego startu jak i procesu adaptacyjnego maluszka w nowej placówce. Zanim pomysł został przeze mnie “przetrawiony”, i zanim nabrałam przekonania i wewnętrznej siły, aby zacząć pracę nad książką minęło kilka dobrych miesięcy. Ale stało się, zaczęłam pisać,  a że “apetyt rośnie w miarę jedzenia” – zrodził się też pomysł stworzenia książeczki dla dzieci- przyszłych przedszkolaków oraz bloga o adaptacji przedszkolnej, z którego pochodzi obecnie czytany przez Ciebie artykuł. Od pamiętnej sierpniowej rozmowy z mężem, minął niespełna rok, a wszystkie snute przez nas plany udało nam się zrealizować przy współpracy ze wspaniałymi osobami – profesjonalistami w swoim fachu, i w połowie sierpnia 2022, przyjechały do nas z drukarnii, świeżutko wydrukowane książki: poradnik dla rodziców przyszłych przedszkolaków i książeczka dla dzieci – maluszków, które szykują się na pójście do przedszkola. Oczekując na dostawę książek w formie drukowanej, pokusiłam się o napisanie też eBooka o procesie adaptacyjnym dziecka w przedszkolu i o tym, jak wspierać maluszka w tym często trudnym czasie , dla niego i rodziców / opiekunów.

Jeśli interesuje Cię dokładny opis tych pozycji książkowych, zapraszam do odwiedzenia mojego sklepu internetowego, który znajduje się pod tym linkiem: https://sklep.mamaolazprzedszkola.blog

Foto by Andrzej Rudiak – Lighthouse Studio

Przedszkolny start dziecka to dla niego duże wydarzenie. Bądź świadomy, czego jako rodzic możesz się spodziewać. 

Dlaczego właściwie pokusiłam się o wydanie takich pozycji książkowych? Stało się tak, dlatego że  jako osoba, która od lat pracuje w przedszkolu i miała pod swoimi skrzydłami wiele razy adaptacyjną grupę maluszków, wiem, jak ważny jest przedszkolny start dziecka oraz jak istotne jest przygotowanie rodzica i dziecka na ten nowy rozdział w życiu rodziny. Dziecko stojąc w obliczu tak dużej dla niego zmiany dotychczasowej codzienności, czyli wejścia w nieznane, obce środowisko przedszkolne ma prawo różnie na to reagować. Mogą pojawić się całkiem nowe zachowania u maluszka, strategie regulowania emocji spowodowane chwilowym zaburzeniem potrzeby bezpieczeństwa i ogromną tęsknotą za rodzicem, podczas pobytu w przedszkolu.

warto, aby rodzice przyszłych przedszkolaków  wcześniej wiedzieli, z czym może się wiązać przedszkolny start ich dziecka, zanim jeszcze zaprowadzą je do placówki.  

Co roku we wrześniu, obserwując zachowania rodziców i maluszków, którzy nagle zderzają się z przedszkolnym światem, nowym obcym środowiskiem, widzę, jak silna  jest potrzeba poruszania tego tematu. Kiedy pojawiają się trudności adaptacyjne dziecka, poranne protesty przed wyjściem do przedszkola,   rodzice często szukają pomocy i wsparcia, zastanawiają się czy tak właśnie ma wyglądać początek ich dziecka w przedszkolu, nie są do końca pewni czy dobrze zrobili zapisując dziecko do placówki, myślą o rezygnacji, są zestresowani, martwią się o dziecko, jego emocje, nie radzą sobie z pozostawieniem płaczącego maluszka w placówce, co rodzi w nich poczucie winy i zupełny brak  efektywności  w pracy spowodowany ciągłym zerkaniem na telefon czy czasem nie dzwonią z przedszkola, bądź na zegarek, czy już czas kończyć pracę i odebrać dziecko z placówki.  Tak, okres adaptacyjny dziecka w przedszkolu, a już na pewno jego początki, mocno wpływają na samopoczucie rodziców i funkcjonowanie rodziny. A przecież, żeby maluszek, jak najszybciej, mógł poczuć się w przedszkolu bezpiecznie, polubić to miejsce i chcieć codziennie do niego chodzić, zostawać i dobrze się tam bawić, potrzebuje opanowanego emocjonalne rodzica, spokojnego,  z dobrym nastawieniem do nowej sytuacji, który jest przekonany o tym, że wychowanie przedszkolne to dobry wybór dla jego dziecka. 

Wybór odpowiedniego przedszkola dla dziecka, to wbrew pozorom nie taka prosta decyzja.

Sama decyzja o wyborze odpowiedniej placówki dla dziecka, wcale nie jest taka łatwa, jakby mogło się wydawać i warto dobrze ją przemyśleć. Na rynku pojawia się coraz więcej rodzajów placówek, mamy nie tylko przedszkola państwowe ale również placówki niepubliczne profilowane. Warto więc jeszcze przed rekrutacją do przedszkoli, zapoznać się tą bogatą ofertą wśród placówek, żeby ułatwić sobie wybór i na spokojnie zastanowić, które miejsce miejsce może okazać się dla maluszka najlepsze. Pamiętamy, że przedszkole będzie miejscem, w którym dziecko spędzi kilka najbliższych lat swojego życia, więc postarajmy się wybrać mądrze i nie kierować się jedynie tym, żeby placówka znajdowała się  najbliżej domu i żeby nam było wygodnie i szybko dziecko zawozić i odbierać. 

Gotowość rodzica, to w dużej mierze gotowość dziecka, do wejścia w nowe środowisko przedszkolne.

Dlaczego jeszcze  warto o wiele wcześniej zacząć przygotowywać siebie i maluszka na przygodę z przedszkolem? Bo to Ty- Rodzic “musisz” być najpierw dobrze w tym temacie przygotowany.  Gotowość rodzica jest tu kluczowa, bo kiedy to rodzic nabierze pewności, że chce zapisać dziecko do placówki,  zapozna się dobrze z tematem przedszkola, funkcjonowaniem placówki wybranej dla swojego dziecka, ramowym rozkładem dnia i  zasadami tam panującymi, będzie mógł dobrze przygotować swoje dziecko na wkroczenie w to nowe dla niego środowisko. 

Proces adaptacyjny dziecka w przedszkolu – o co tu chodzi?

Bardzo ważne jest, aby rodzice zanim zaprowadzą pierwszy raz swoje dziecko do przedszkola, dowiedzieli się też, czym jest proces adaptacyjny dziecka w środowisku przedszkolnym. Fajnie było by obalić raz na zawsze mit, że początki dziecka w przedszkolu zawsze są trudne, że swoje musi wypłakać, a potem się przyzwyczai do nowego miejsca i już wszystko będzie dobrze. Tylko czy naprawdę tego chcemy? Właśnie tego,  żeby dziecko się przyzwyczaiło i traktowało przedszkole jako obowiązek (przykry obowiązek)? Naprawdę możemy uniknąć trudnej adaptacji dziecka w przedszkolu, jeśli tylko poświęcimy czas i odpowiednio przygotujemy je na ten nowy etap w jego życiu. Przedszkole to duża zmiana dla dziecka, szczególnie jeśli wcześniej nie chodziło do  żłobka i nie jest obeznane w temacie codziennego uczęszczania do placówki.  Każdy z nas potrzebuje przygotować się do dużej zmiany w swoim życiu, bo to daje nam swego rodzaju komfort bezpieczeństwa. O wiele łatwiej jest nam np. wejść w nowe środowisko, jeśli wcześniej nabędziemy jak najwięcej wiedzy na jego temat. Mam rację? 

Namawiam więc wszystkich rodziców, którzy zdecydowali się na wychowanie przedszkolne dla swojego maluszka, żeby zaczęli już teraz zagłębiać się w tematy około przedszkolne, aby mieli czas na powolne oswajanie się myślą, że niebawem oddadzą swój największy Skarb- swoje dziecko w ręce personelu przedszkolnego, oraz nabyli odpowiedniej wiedzy na temat tego, w jaki sposób przygotować maluszka na przygodę z przedszkolem. 

Dlatego tu jestem, po to właśnie stworzyłam tego bloga i moje książki, aby wspierać Was i ułatwić Wam przygotowanie własne i dziecka na ten nowy etap w życiu Waszej Rodziny.

Zapraszam, mamaOlazprzedszkola 🙂

P.s. Dla osób, które lubią się z mediami społecznościowymi, prowadzę również profile na facebooku i na instagramie. Możecie tam znaleźć, myślę, wiele przydatnych treści. Zapraszam do obserwowania:

fb: https://www.facebook.com/mamaOlazprzedszkola.blog

instagram: https://www.instagram.com/mamaolazprzedszkola/

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Wszystkich ocen: 11

Na razie nikt nie ocenił tego artykułu!

Cieszę się, że podoba Ci się artykuł!

Polub mój profil Facebook i pozostańmy w kontakcie!

Ola Wasiela
Ola Wasielahttps://mamaolazprzedszkola.blog
Ola Wasiela – mama pięcioletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!
Ola Wasiela
Ola Wasiela – mama pięcioletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

Warto przeczytać