czwartek, 29 lutego, 2024

Jak rozmawiać z dzieckiem na temat przedszkola?

4.7
(19)

Przed nami wakacje, czas urlopów odpoczynku, wyjazdów. Chyba wszyscy cieszymy się na te letnie miesiące, cały rok z utęsknieniem czekamy na ten czas. Nasze głowy są pełne planów i pomysłów na fajne spędzenie tego czasu z najbliższymi. Wielu z nas na co dzień żyje w pędzie i ciągle z tyłu głowy ma niedosyt bycia z dzieckiem, więc wakacje to idealny moment, żeby pobyć ze sobą więcej  rodzinnie, a przy okazji przygotować malucha na pójście do przedszkola, bo lada moment nasze dzieci rozpoczną ten nowy etap w swoim życiu.

Jednym z elementów pomocnych w  przygotowaniach malucha na tę nową przygodę jest rozmowa z nim o przedszkolu. Bardzo prosty i skuteczny sposób, który pozwoli dziecku oswoić się z nadchodzącą zmianą w jego życiu. 

Nie radziłabym jednak podejmować tego tematu zbyt często, bo to może przynieść odwrotny skutek i zniechęcić maluszka a już na pewno nie zadawać dziecku pytań z serii : -” A chcesz iść do przedszkola?” bądź “ – Pójdziesz do dzieci do przedszkola? ” – zanim nie wytłumaczymy mu czym jest przedszkole i co będzie tam robiło.

Jak zatem rozmawiać z dzieckiem, aby zachęcić je do “odkrycia” czym jest przedszkole?

Przede wszystkim prawdziwie. Dziecko musi być świadome, że niebawem pójdzie do przedszkola. Warto wyjaśnić mu czym jest placówka przedszkolna, dlaczego tam pójdzie i co będzie tam robić. Należy nadać tym opowieścią pozytywny obraz, z entuzjazmem opowiadać o przedszkolu, aby maluch poczuł, że jest to miejsce warte jego uwagi. 

Mówiąc do dziecka o przedszkolu nie przesadzajmy z idealizowaniem tego miejsca, bo na początku może być różnie. Warto zaznaczyć, że na początku będziecie trochę za sobą tęsknić i że mogę towarzyszyć temu łzy, i że inne dzieci też mogą płakać za rodzicami. Dobrze jest przygotować na to malucha, aby uniknąć jego dużego szoku i lęku na widok dzieci płaczących za rodzicami w przedszkolnej sali.

Ważnym punktem rozmów rodzica z dzieckiem  o przedszkolu powinno być zapewnienie malucha, że w placówce będzie pod opieką pań (personelu przedszkolnego) i że zawsze dziecko może się do nich zwrócić o pomoc. Kiedy maluch usłyszy nie raz  o takiej możliwości  z ust rodzica, będzie mu łatwiej nawiązać relację z nauczycielami grupy, a to jest ważny aspekt pozytywnej adaptacji w przedszkolu.

W początkach z przedszkolem, wiele maluszków, szczególnie tych, które nie uczęszczały wcześniej do żłobka ani nie zostawały na dłużej pod opieką innych osób niż rodzice, ma ogromny problem z tym, aby zrozumieć, że rodzice po nie wrócą. Ich potrzeba bezpieczeństwa zostaje wtedy bardzo zachwiana, często pojawiają się objawy lęku separacyjnego. Dzieci potrzebują wtedy mnóstwo zapewnień ze strony personelu przedszkolnego, że mama lub tata odbiorą je z przedszkola. Warto jeszcze przed przedszkolnym startem malucha, zapewniać go w rozmowach o tym, że zawsze zostanie z placówki odebrane.

Bardzo pomocne podczas rozmów z maluchem o przedszkolu są książeczki o tej tematyce, które często opisują przebieg dnia w przedszkolu oraz wydarzeń, które są typowe dla przedszkolnego życia. Czytając oraz oglądając interesujące ilustracje, dziecko może być zaciekawione, co sprawi, że chętniej zawita w przedszkolnych progach bo będzie świadome i pewniejsze  tego, co je tam czeka

Kiedy już wiemy, do którego przedszkola dostało się dziecko, dobrym rozwiązaniem jest wydrukowanie zdjęć danej placówki, których nie brakuje w galerii przedszkolnych fotografii. Takie realne zdjęcia przybliżą dziecku miejsce do którego niebawem pójdzie. Rodzic może dziecku opowiadać, co znajduje się na zdjęciach i zadawać maluchowi proste pytania o to,  co ono widzi na obrazku. Kiedy maluch zauważy nasze żywe zainteresowanie, będzie mu łatwiej oswoić się z tematem przedszkola.

Rozmawiając z dzieckiem o przedszkolu unikajmy sformułowań typu: “ pójdziesz do przedszkola to wreszcie nauczysz się tam jeść” albo “dzieci się będą z ciebie śmiały, że nie sikasz na toaletę tylko chodzisz w pampersie”. To absolutnie dziecka do niczego nie zachęci, a wręcz przeciwnie- maluch będzie się bał tego miejsca. Warto uczulić na to dziadków, którzy chcąc dla dziecka “dobrze” stosują dawne metody wychowawcze i pozwalają sobie na kierowanie takich słów do dziecka, które zamiast pomagać, szkodzą maluchowi

Opowiadając dziecku o przedszkolnym świecie oraz o tym, co dzieci robią w przedszkolu, dobrze jest mówić maluszkowi, że będzie jednym z wielu dzieci w grupie i że będą momenty kiedy np. będzie musiało poczekać na swoją kolej. To bardzo ważne.

Z doświadczenia wiem, że debiutującym maluszkom w przedszkolu dużą trudność sprawia to, że nagle stają się częścią grupy, że ich potrzeby nie są zaspokajane natychmiast, tak jak jest to przeważnie w domu przy rodzicach. W moim poradniku dla rodziców pt. „Mój maluszek idzie do przedszkola” znajdziecie cały obszerny rozdział, który przedstawi Wam, jak przygotować dziecko do roli przedszkolaka. Oprócz kwestii odpowiedniego rozmawiania z dzieckiem na temat przedszkola, poruszyłam w nim, m.in. temat zapoznawania dziecka z elementami dnia w przedszkolu, oswajania malucha w domu z różnorodnym jedzeniem i wiele innych ważnych punktów, które są kluczowe, aby dobrze przygotować dziecko na pójście do przedszkola. Poradnik znajdziecie tutaj: https://sklep.mamaolazprzedszkola.blog/pl/p/Poradnik-dla-rodzicow-Moj-maluszek-idzie-do-przedszkola-/31

Głęboko wierzę w to, że dobrze kierowana przez rodzica rozmowa na  temat przedszkola z dzieckiem, pozwoli maluszkowi przygotować się do roli przedszkolaka i sprawi, że  z chęcią zawita w przedszkolnych progach. 

Powodzenia! 🙂

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 4.7 / 5. Wszystkich ocen: 19

Na razie nikt nie ocenił tego artykułu!

Cieszę się, że podoba Ci się artykuł!

Polub mój profil Facebook i pozostańmy w kontakcie!

Ola Wasiela
Ola Wasielahttps://mamaolazprzedszkola.blog
Ola Wasiela – mama dwuipółletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!
Ola Wasiela – mama dwuipółletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

Warto przeczytać

Zgoda na pliki cookie według RODO z Real Cookie Banner