środa, 19 czerwca, 2024

Jak zapisać dziecko do przedszkola? Rekrutacja krok po kroku.

4
(14)

Mamy luty. To miesiąc, kiedy w wielu miastach w Polsce rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli na rok 2022/2023. Zapisy nie wyglądają wszędzie tak samo, mogą się różnić w różnych regionach terminami i harmonogramem postępowania rekrutacyjnego. Sprawdźcie, jak wygląda ta sytuacja w wybranym przez Was  przedszkolu dla dziecka. Szczegółowych informacji na temat dokładnego terminu i przebiegu rekrutacji, znajdziecie u samego źródła, czyli w przedszkolu,  na  stronie internetowej bądź na stronie urzędu gminy lub miasta (w przypadku przedszkola państwowego). Także, zaglądajcie tam, bo może się okazać, że już są dostępne wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola.

Zasady rekrutacji są Różne dla placówek niepublicznych i dla przedszkoli państwowych. 

Zapoznajcie się z nimi!

Jeśli Waszym wyborem jest placówka niepubliczna to procedura rekrutacyjna może wyglądać w ten sposób:

 • rekrutacja do przedszkola niepublicznego może trwać przez cały rok, natomiast główna rekrutacja odbywa się w lutym/marcu
 • przeważnie do przedszkola przyjmowane są dzieci od 2,5 roku 
 • w celu zapisania dziecka do przedszkola wystarczy dostarczyć do placówki bądź wysłać drogą internetową, Kartę zgłoszenia dziecka do przedszkola, często wymagany jest podpis obydwojga rodziców
 • rekrutacja jest prowadzona do wyczerpania wolnych miejsc a dzieci przyjmowane są głównie według kolejności zgłoszeń, często tworzona jest lista rezerwowa
 • dziecko zostaje wpisane na listę dzieci przyjętych, po podpisaniu Umowy przez rodziców z przedszkolem oraz po uiszczeniu wymaganych opłat

Jeżeli Waszym wyborem jest przedszkole publiczne- państwowe, zapoznajcie się postępowaniem rekrutacyjnym dla tego typu placówek:

REKRUTACJA KROK PO KROKU:

 • Wybierz placówkę publiczną dla swojego dziecka.
 • Skontaktuj się z przedszkolem i dowiedz się, kiedy dokładnie rozpocznie się rekrutacja, jak długo potrwa i czy można złożyć wniosek drogą internetową, jeśli taka forma zapisu dziecka Cię interesuje.

Istnieją dwie opcje zapisów:

 1. Przedszkole nie prowadzi rekrutacji internetowej:
 • Wtedy: wstąp do przedszkola, poproś o wniosek, wypełnij i złóż gotowy wniosek w przedszkolu.
 1. Przedszkole prowadzi rekrutację internetową. Wówczas:
 • odwiedź stronę internetową urzędu miasta lub gminy,
 • zarejestruj się na platformie rekrutacyjnej,
 • wypełnij formularz, w którym musisz wskazać przedszkola, do których chcesz zapisać dziecko, możesz zaznaczyć maksymalnie 3 przedszkola z listy placówek, które biorą udział w rekrutacji elektronicznej w Twojej okolicy.

WAŻNE! Jako pierwsze w kolejności zaznacz to przedszkole, na którym najbardziej Ci zależy. Jeśli jednak, dziecko nie dostanie się do wybranej w pierwszej kolejności placówki, najprawdopodobniej zostanie przyjęte do drugiego lub trzeciego z wybranych. 

Jeśli Urząd poprosi Cię o wydrukowanie wymaganych dokumentów, zrób to najszybciej jak to możliwe i dostarcz je do przedszkola. 

 • Oczekuj na listę dzieci zakwalifikowanych do przedszkola.
 • Gdy dziecko zostanie zakwalifikowane do przedszkola, musisz potwierdzić jego zgłoszenie w postaci pisemnej woli przyjęcia dziecka do przedszkola w formie pisemnego oświadczenia oraz, jeśli sytuacja tego wymaga, dostarczyć dokumenty dodatkowe.
 • Oczekuj listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola.
 • W przypadku, gdy dziecko nie zostanie przyjęte do przedszkola, możesz odwołać się od decyzji komisji rekrutacyjnej bądź zgłosić się do urzędu gminy i poprosić o wskazanie innej placówki dla dziecka.

Pamiętajcie, że w placówkach państwowych NIE liczy się kolejność zgłoszeń!

W przedszkolach publicznych obowiązuje 5 odgórnych kryteriów ustawowych, które są brane pod uwagę w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego.

Zgodnie z nimi, pierwszeństwo w dostaniu się do przedszkola ma:

 1. dziecko z rodziny wielodzietnej,
 2. dziecko z niepełnosprawnością,
 3. dziecko, którego rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością,
 4. dziecko, które wychowuje tylko jeden z rodziców,
 5. dziecko, które wychowuje się w rodzinie zastępczej.

Do tych 5 ustawowych kryteriów, każda gmina ma prawo dodać swoje dodatkowe kryteria, które są brane pod uwagę, dopiero w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego. 

Do dodatkowych kryteriów mogą należeć takie czynniki jak: rodzeństwo dziecka w tym samym przedszkolu, zatrudnienie obojga rodziców, miejsce zamieszkania, czy zadeklarowanie przez rodziców, o całodziennym pobycie dziecka w przedszkolu

Każde kryterium, ustawowe i dodatkowe, ma przypisaną dodatkową ilość punktów.

Suma punktów z kryterium ustawowego wynosi: 260 punktów. 

O ilości punktów z kryterium dodatkowego decyduje gmina.

DOKUMENTY DODATKOWE- czyli jakie to dokumenty?

 1. Jeśli dziecko pochodzi z rodziny wielodzietnej, napisz samodzielnie oświadczenie o wielodzietności rodziny.
 2. Jeśli w najbliższej rodzinie dziecka jest osoba z niepełnosprawnością, potrzebne jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność bądź orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności.
 3. Jeśli wychowujesz dziecko samotnie, konieczny jest prawomocny wyrok sądu rodzinnego ( rozwód lub separacja) bądź akt zgonu drugiego rodzica. Bądź oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka i niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem. Takie oświadczenie możesz otrzymać w postaci gotowego druku w przedszkolu lub urzędzie miasta/ gminy albo wystosować osobiście. 
 4. Jeżeli wychowujesz dziecko w rodzinie zastępczej, potrzebny będzie dokument, który to potwierdzi. 

WAŻNE! Urząd ma prawo sprawdzić wiarygodność tych dokumentów! 

Życzę Wam wszystkim, aby ścieżka waszego  postępowania rekrutacyjnego była prosta i żeby zakończyła się dla Was pomyślnie, oby Wasze dzieci dostały się do wybranego w pierwszej kolejności,  przedszkola.

Powodzenia! 

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Wszystkich ocen: 14

Na razie nikt nie ocenił tego artykułu!

Cieszę się, że podoba Ci się artykuł!

Polub mój profil Facebook i pozostańmy w kontakcie!

Ola Wasiela
Ola Wasielahttps://mamaolazprzedszkola.blog
Ola Wasiela – mama pięcioletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!
Ola Wasiela
Ola Wasiela – mama pięcioletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

Warto przeczytać