środa, 19 czerwca, 2024

Jaka jest nasza – rodziców rola, w przygotowaniu dziecka do przedszkolnego startu?

5
(4)

Kiedy rodzice podejmą decyzję o zapisaniu dziecka trzyletniego do przedszkola, powinni zadbać o to, aby jak najlepiej przygotować go do nowej roli. Aby wejście w nowy świat nie był to dla dziecka zbyt drastycznym przeżyciem, warto żeby rodzice stopniowo wdrażali malucha już w domu do podejmowania różnych działań oraz wprowadzali w życie elementy, z którymi dziecka spotka się w przedszkolu. Innymi słowy powinni przygotować dziecko, w ten sposób, aby osiągnęło ono dojrzałość przedszkolną. Nie jest to prostym zadaniem ale poniekąd koniecznym, aby maluch jak najszybciej się zaadaptował w nowym miejscu. O gotowości przedszkolnej poświęciłam osobny wpis, zachęcam do przeczytania.

Rodzice przygotowując dziecko do przedszkola, powinni zapewnić mu jak najwięcej możliwości spędzania czasu z innymi dziećmi, najlepiej z rówieśnikami, co pozwoli mu na obserwację różnych zachowań oraz  naukę współdziałania.

Dobrze jest wówczas, kiedy dziecko przed pójściem do przedszkola ma możliwość pozostawania bez mamy i taty. Kiedy rodzice mają okazję do pozostawienia dziecka z innymi dorosłymi, powinni jak najczęściej z niej korzystać, powoli wydłużając czas rozstania z maluchem. Takie okazje pomagają dziecku w przyzwyczajaniu się do nieobecności rodziców oraz akceptacji rozłąki z nimi. Jeśli dziecko przed pójściem do przedszkola nie pozostawało wcześniej pod opieką innych osób niż rodzice, niestety może kojarzyć przedszkole z pierwszym rozstaniem z rodzicami, a to znacznie utrudni jego adaptację  w przedszkolu.

Do ważnych zadań rodziców, chcących zapisać dziecko do placówki należy popracowanie z dzieckiem nad jego samodzielnością i umiejętnościami samoobsługowymi, na tyle na ile pozwala mu jego rozwój. Rodzice muszą wiedzieć, że doskonalenie tych wszystkich umiejętności to proces i powinni wspierać w nim dziecko, bez zbędnych nacisków.

Ważne jest także, aby rodzice zapoznawali dziecko z materiałami plastycznymi i innymi przedmiotami, z  którymi zetknie się w przedszkolu tj ciastolina, kredki, papier, farby, układanki, książeczki, puzzle. Są to, rzeczy z  którymi będzie się posługiwał na zajęciach w przedszkolu i dobrze jest kiedy dziecko wcześniej pozna te materiały bo to może obniżyć jego stres przed nieznanym. Rodzice jeszcze przed posłaniem dziecka do przedszkola powinni wdrażać dziecko w obserwację przyrody, poprzez wspólne oglądanie książeczek z dużą ilością obrazków ze zwierzątkami czy  zjawiskami atmosferycznymi.

Oprócz wprowadzania dziecka do pewnych zachowań ułatwiających mu adaptację w przedszkolu rodzice powinni też skupić się na psychicznym przygotowaniu dziecka do zmiany środowiska. Przede wszystkim rodzice muszą wytłumaczyć dziecku, dlaczego zostaje zapisane do przedszkola. Powinni potraktować to bardzo naturalnie, zachęcająco dla dziecka, np.” mama jest duża i pracuje, siostra jest duża więc chodzi do szkoły a ty też jesteś już duży i możesz pójść do przedszkola”. Ważne jest również, żeby rodzice opowiadali dziecku dużo o przedszkolu. Szczególnie o nauczycielach, pod których skrzydła oddacie swojego maluszka. Dziecko powinno usłyszeć wasze zapewnienia, że w przedszkolu zawsze może się zwrócić o pomoc do pań z grupy. To zdecydowanie ułatwi mu budowanie relacji z nowymi dorosłymi w jego życiu.

warto używać dużo pozytywnych sformułowań o placówce, ale nie przesadzać z wyidealizowaniem tego miejsca, aby dziecko nie doznało rozczarowania, że w przedszkolu wcale nie jest tak, jak opowiadali mu o tym rodzice, szczególnie na początku.

Dobrze jest także, kiedy rodzice przygotowując wyprawkę przedszkolaka, robią to razem z dzieckiem. To sprawia, że dziecko czuje się ważne i ma możliwość wyboru rzeczy, które potem ułatwią mu pobyt w przedszkolu poprzez to, że są dziecku znajome, łatwe do rozpoznania a co najważniejsze dziecko kojarzy je z domem i Wami- najważniejszymi osobami w jego życiu. To daje mu poczucie bezpieczeństwa.

Warto również w miarę możliwości, wprowadzić w domu, niektóre elementy z ramowego rozkładu dnia w przedszkolu. Np. po śniadaniu czytać i oglądać z dzieckiem książeczki, zadawać proste pytania wynikające z ich treści, a potem zabrać malucha na spacer, plac zabaw.

Jestem pewna, że nawet Wasze najmniejsze zabiegi z zakresu przygotowania malucha do przedszkola, zaowocują i pomogą mu w łagodniejszym przystosowaniu się do wymogów nowego miejsca.

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Wszystkich ocen: 4

Na razie nikt nie ocenił tego artykułu!

Cieszę się, że podoba Ci się artykuł!

Polub mój profil Facebook i pozostańmy w kontakcie!

Ola Wasiela
Ola Wasielahttps://mamaolazprzedszkola.blog
Ola Wasiela – mama pięcioletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!
Ola Wasiela
Ola Wasiela – mama pięcioletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

Warto przeczytać