wtorek, 16 kwietnia, 2024

Modele zachowań adaptacyjnych dzieci w przedszkolu

4.8
(17)

Nigdy nie jesteśmy w stanie do końca  przewidzieć tego, w jaki sposób nasze maluszki odbiorą pierwsze bodźce płynące z nowego przedszkolnego środowiska i jak się wtedy zachowają, jaką postawę przyjmą. Możemy tylko przypuszczać jak może to wyglądać bo jesteśmy rodzicami i znamy najlepiej nasze dziecko. Jednak jest to bardzo indywidualna kwestia maluszków, bo każdy z nich ma swój temperament, róże zasoby i pochodzi z innego środowiska.

Czasem mimo naszych  najlepszych starań i przygotowań dziecka do przedszkola, może się okazać, że maluch będzie miał utrudnioną adaptację. Nie piszę tego po to, żeby Was zniechęcać i budować zły obraz przedszkolnych początków, chcę tylko żebyście byli świadomi, że może być z tym różnie.

Nieraz dzieci potrafią bardzo pozytywnie zaskoczyć, pomimo dużych obaw ze strony  rodziców o ich przedszkolny start,okazuje się, że bez większych problemów się adaptują. Ale są też dzieci, które na pozór bardzo śmiałe i otwarte, mają większe trudności w odnalezieniu się w nowej roli. Wszystko zależy od dziecka, bo każdy z tych maluchów jest inny i posiada inne predyspozycje do radzenia sobie w stresowych sytuacjach.

Z tego co udało mi się nie raz zaobserwować u rodziców maluszków wynika, że często podejrzewają, że na pewno w przedszkolu musi być coś nie tak, skoro ich dziecko płacze na samą myśl o powrocie w to miejsce. Rodzice często integrują się w grupki, tworzą swoje grupy na komunikatorach internetowych, wymieniają tam swoje spostrzeżenia na temat przedszkola, rozmawiają o funkcjonowaniu ich dzieci w grupie i zastanawiają się dlaczego ich dziecko płacze, nie chce współpracować a inne dzieci już po kilku dniach chętnie zostają w przedszkolu.

Zamiast się zamartwiać i szukać winy w sobie w dziecku lub w placówce, zapoznajcie się z kilkoma modelami zachowań adaptacyjnych jakie może przyjąć dziecko podczas procesu adapatcyjnego w placówce.

Model pełnej adaptacji- przejawia dziecko, które bez problemu wchodzi w interakcje z grupą rówieśniczą i personelem przedszkola, śmiałe, odważne, często z dobrze rozwiniętą mową, bogatym słownictwem, co pozwala mu na lepszą komunikację z innymi, oraz z wysokim poziomem rozwoju społecznego, co ułatwia mu funkcjonowanie w przedszkolu. Takie dziecko przeważnie wcześniej uczęszczało do żłobka.

Model częściowej adaptacji- obrazuje dziecko, które jest typem obserwatora, wchodząc do sali, najpierw staje z boku i bacznie przygląda się temu, co się w niej dzieje. Jest raczej milczące, nie wychyla się. Po jakimś czasie to mija, dziecko zaczyna współpracować, inicjować zabawy z innymi, czuje się pewniej. 

Model przejściowej dysadaptacji- przejawia dziecko, które na początku przejawia dużą nadwrażliwość emocjonalną, jest bardzo płaczliwe, nie radzi sobie z tęsknotą za rodzicami, stroni od rówieśników i nie reaguje na nauczyciela, który chce mu w tym pomóc, w momencie zapomnienia, daje się namówić na współpracę z nauczycielem, np. na wspólne oglądanie książeczek, układanie puzzli, po czym znowu przychodzi płacz i rozżalenie. Takie dzieci często chorują a po powrocie do przedszkola na nowo muszą przyzwyczajać się do nowych warunków, co nie jest dla nich łatwe. 

Model dysadaptacji społecznej- ten model prezentuje dziecko o bojowym nastawieniu do nowej sytuacji w jego życiu. Jego sposobem na radzenie sobie w nowym środowisku jest agresja w stosunku do innych dzieci i personelu przedszkolnego, po jakimś czasie to mija, więc rodzice nie muszą się tym zamartwiać. Tak niektóre dzieci reagują, podczas gdy zostaje zachwiane ich poczucie bezpieczeństwa i kiedy są pełne obaw czy na pewno rodzic po nie wróci. 


Model dysadapatcji emocjonalnej- taki model przejawia dziecko, które mimo tego, że nie płacze  i nie protestuje pozostaniu w przedszkolu, na jego buźce często gości smutek i ciężko jest je rozweselić. W dużym skupieniu wykonuje przedszkolne zadania ale nie widać w nim energii, nie wychodzi samo z inicjatywą zabawy z dziećmi i nauczycielem.

Takie zachowania mogą przejawiać Wasze maluszki na początku przedszkolnej drogi. 

Jest też dość spora grupa dzieci, które mają bardzo ciężko rozstać się z rodzicem w przedszkolnej szatni a dosłownie kilka minut po wejściu do sali, wszystko ustępuje i chętnie uczestniczą w przedszkolnym życiu. Rodzice często w to nie wierzą ale tak się dzieje naprawdę.

Niech nie dziwi Was też sytuacja, kiedy Wasze dziecko rozpłacze się na Wasz widok, kiedy przyjdziecie je odebrać  z przedszkola. To jest bardzo częste zjawisko w grupie adaptacyjnej. Nie oznacza to, że dziecku dzieje się w przedszkolu krzywda i cały dzień tak przepłakało. Świadczy to o tym, że przy Was maluch czuje się najbezpieczniej i kiedy Was widzi, pozwala sobie na upust emocji nagromadzonych podczas całego dnia spędzonego bez Waszej obecności.

Nie patrzcie wówczas z niedowierzaniem na nauczycielkę która zapewnia, że dziecko dobrze spędziło czas w placówce, po prostu jej  zaufajcie.

Życzę Waszym maluszkom, aby przedszkole było dla nich wspaniałym miejscem, w którym szybko się zaadaptują i z chęcią będą chciały do niego wracać. A Wam – Rodzicom, jak najmniej stresu związanego z debiutem dziecka w przedszkolu, dużo siły, odwagi i pozytywnego nastawienia do całej sytuacji.

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 4.8 / 5. Wszystkich ocen: 17

Na razie nikt nie ocenił tego artykułu!

Cieszę się, że podoba Ci się artykuł!

Polub mój profil Facebook i pozostańmy w kontakcie!

Ola Wasiela
Ola Wasielahttps://mamaolazprzedszkola.blog
Ola Wasiela – mama dwuipółletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!
Ola Wasiela
Ola Wasiela – mama dwuipółletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

Warto przeczytać

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner