wtorek, 16 kwietnia, 2024

Nauczyciel przedszkola podczas adaptacji dziecka w placówce

5
(3)

Choć powiedzenie o “powołaniu do danego zawodu” może brzmieć dość banalnie to uważam, że w przypadku pracy z dziećmi trzeba naprawdę się do tego nadawać. Nie wystarczy tylko dobrze się wykształcić w tym kierunku i zatrudnić na etacie nauczyciela. Trzeba posiadać szereg ważnych cech osobowości, które pozwolą na to, żeby nauczyciel mógł skraść serca maluszków  oraz wspierać ich harmonijny rozwój. Musi być ciepłą, uśmiechniętą, otwartą dla dzieci osobą, która z łatwością nawiązuje kontakty społeczne a  swoją aparycją zachęca maluchy do współpracy i wspólnej zabawy.

W kontekście przedszkolnej adaptacji to nauczyciel wychowania przedszkolnego jest szczególnie ważną osobą dla dziecka, rozpoczynającego edukację przedszkolną.

Dla dziecka  w tym wieku, w pierwszej fazie uczęszczania do przedszkola, to nauczyciele są najważniejsi. To właśnie od nich najbardziej zależy jak dziecko zaaklimatyzuje się w nowym środowisku. Okres wstępnej adaptacji dziecka do przedszkola wiąże się z licznymi utrudnieniami w tej kwestii. Zadaniem nauczyciela jest wspieranie dziecka w tym ważnym, przełomowym dla niego okresie. To on musi wiedzieć, w jaki sposób ułatwić dziecku adaptację oraz przezwyciężyć kryzys emocjonalny. To on musi sprawić, aby dziecko poczuło się w przedszkolu bezpiecznie. Na pewno każdy przygotowany do tej roli nauczyciel dobrze sobie poradzi w łagodzeniu trudności adaptacyjnych trzylatków w przedszkolu. Nauczyciel wychowania przedszkolnego powinien zadbać o to, aby być dobrą wizytówką przedszkola oraz wzbudzić zaufanie u rodziców dzieci, które bierze pod swoje skrzydła. Nauczyciel, który będzie wychowawcą najmłodszej, adaptacyjnej grupy dzieci trzyletnich, powinien poznać wychowanków jeszcze przed ich przyjściem do placówki. Jego działania w tym kierunku należałoby rozpocząć od przeanalizowania kart zgłoszenia wszystkich dzieci, które będą pod jego opieką. W kartach zgłoszeń musi znaleźć się rubryka, w której rodzic może wypisać wszystkie dodatkowe informacje o dziecku, czy np. jest alergikiem.

Następnym ważnym zadaniem nauczyciela, jeśli oczywiście ma taką możliwość,  jest zorganizowanie cyklu spotkań adaptacyjnych, których celem jest zapoznanie  dziecka i rodziców z placówką przedszkolną i jej otoczeniem oraz z rówieśnikami, z którymi będzie się spotykał od września na co dzień, jak również z personelem przedszkola. To może niezwykle ułatwić maluszkom adaptację w nowym miejscu.  Kolejnym obowiązkiem nauczyciela jest zorganizowanie dla dzieci miejsca, w którym ich pobyt będzie prawdziwą przyjemnością, musi wyróżniać się dobraną kolorystyką, przyjazną atmosferą, aby w jak najlepszy sposób zniwelować smutek i rozpacz dzieci. Kolejną kwestią w jakiej nauczyciel powinien się wykazać, jest akceptacja dziecka, dostrzeganie oraz właściwe reagowanie na potrzeby dziecka, wychowawczyni musi być niezwykle empatyczna oraz rozumieć postępowania dzieci w tym trudnym dla nich okresie.  Istotną kwestią jest również to, aby nauczyciel w prawidłowy sposób wspierał rodziców, którzy bardzo  martwią się czy jego dziecko odnajdzie się  w nowym otoczeniu. Obowiązkiem nauczyciela  w procesie przystosowania dziecka do środowiska przedszkolnego jest wspieranie go w doskonaleniu czynności samoobsługowych, z którymi trzyletnie dziecko zazwyczaj ma jeszcze problemy oraz stopniowe wdrażanie zasad obowiązujących w grupie przedszkolnej.

Zadaniem nauczyciela w procesie adaptacji dziecka do przedszkola jest również  wdrażanie go do nawiązywania bliskich i przyjaznych kontaktów z rówieśnikami.

Nauczyciel poprzez swoją działalność wychowawczą ma zapewnić dzieciom profesjonalną opieką oraz wspomagać jego rozwój w atmosferze akceptacji oraz zaspokajania potrzeby bezpieczeństwa.

W procesie adaptacji dziecka do przedszkola bardzo istotna jest również owocna  współpraca nauczyciela z rodzicami. Nauczyciel na początku powinien zapoznać rodziców z ramowym rozkładem dnia oraz podstawą programową wychowania przedszkolnego, aby oni też wiedzieli na jakich obszarach mogą się skupić pracując z własnym dzieckiem w domu.

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Wszystkich ocen: 3

Na razie nikt nie ocenił tego artykułu!

Cieszę się, że podoba Ci się artykuł!

Polub mój profil Facebook i pozostańmy w kontakcie!

Ola Wasiela
Ola Wasielahttps://mamaolazprzedszkola.blog
Ola Wasiela – mama dwuipółletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!
Ola Wasiela
Ola Wasiela – mama dwuipółletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

Warto przeczytać

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner