Oferta edukacyjna przedszkoli jest coraz bogatsza. Dzięki temu, rodzice mają dużą różnorodność i pole do popisu przy wyborze, ich zdaniem, najlepszej placówki dla ich dziecka. Wśród rodzajów przedszkoli, Rodzice znajdą placówki profilowane, czyli takie, które swoje założenia i działania skupiają na jednym, kluczowym aspekcie.
Spośród nich można wymienić:
Przedszkole artystyczne- placówki o tym profilu nastawione są na uwrażliwianie przedszkolaków na sztukę szeroko pojętą, na zapoznawanie dzieci z różnymi kreatywnymi i twórczymi technikami artystycznymi. Przedszkolaki odkrywają świat muzyki, plastyki, teatru czy tańca w wieloraki sposób i na poziomie dostosowanym do ich wieku i poziomu rozwojowego. Placówka daje możliwości ukierunkowania dziecka w danej dziedzinie np. tańca czy teatru. Dlatego dzieci uczęszczające do takiego przedszkola, mogą w przyszłości kontynuować i doskonalić umiejętności i zainteresowania z zakresu sztuki, jakich nabyło na tym etapie. Przedszkola oprócz codziennej pracy dydaktycznej opartej o programy nauczania, zapewniają dzieciom ciągły kontakt ze sztuką, poprzez organizowanie zajęć dodatkowych z zakresu muzyki, plastyki czy tańca, zapewniają dzieciom uczestnictwo w teatrzykach, pokazach, galeriach sztuki malarskiej czy koncertach. Nierzadko występują w nich same przedszkolaki, dając popis przed swoimi rodzicami, dla których organizowane są przedstawienia, dzieci mogą wtedy zaprezentować swoje umiejętności, poprzez co oswajają się z publicznymi występami i budują poczucie własnej wartości i sprawczości.
Przedszkole ekologiczne- to placówki, które w pracy z dziećmi kierują się głównie zasadami sprzyjającymi przyrodzie, propagują działania proekologiczne, wyrabiając w przedszkolakach, nawyki prawidłowego dbania i korzystania z otoczenia, z poszanowaniem praw przyrody. Dużą wagę przykłada się do segregacji odpadów. Przedszkolaki, często tworzą twórcze i kreatywne prace, z wykorzystaniem materiałów wtórnych. Przedszkola ekologiczne posiadają wokół placówki dużo zieleni, duże ogrody z placem zabaw oraz ogródkami warzywnymi, zielarskimi i sadem owocowym. Miejsca te są przemyślane w taki sposób, aby dzieci mogły w naturalny sposób poznawać i odkrywać bogactwo otaczającej przyrody. Przedszkolaki mają tam warunki do doświadczania natury wszystkimi zmysłami, na ogrodach przedszkolnych znaleźć można usypane górki z ziemi, które latem porośnięte trawą i roślinnością są świetnym miejscem do obserwowania życia flory i inicjowania różnych zabaw a zimą do zjeżdżania na sankach. Znajdziemy tam także kuchnię błotną, w której dzieci mogą “gotować” zupę z liści i trawy bądź “smażyć” błotne placuszki. W przedszkolach ekologicznych coraz częściej można spotkać farmę ze zwierzętami, które są codziennie karmione przez dzieci marchewkami, jabłkami czy ziarnami zbóż. To jeszcze bardziej pogłębia kontakt dzieci z przyrodą. Przedszkola oferują dzieciom częste wycieczki do miejsc, gdzie mogą odkrywać bogactwa natury oraz organizują różne warsztaty przyrodnicze dla przedszkolaków i ich rodziców. W placówkach ekologicznych dużą wagę przywiązuje się do zdrowego i eko odżywiania, nie ma problemu, aby posiłki dla dzieci były wegetariańskie oraz wegańskie. Istotnym elementem pracy w przedszkolu ekologicznym jest świętowanie ważnych dni o tematyce przyrodniczej np. “Dzień jabłka”, “Dzień zwierząt”, “Dzień Ziemi”. Ruch na świeżym powietrzu to też ważna zasada takich placówek. Dzieci muszą mieć zapewnione zaplecze różnych ubrań i butów, kaloszy, dostosowanych do warunków atmosferycznych, bo przedszkolaki korzystają z zabaw na świeżym powietrzu bez względu na pogodę. Każdy przedszkolak placówki ekologicznej to prawdziwy miłośnik i strażnik przyrody w jednym!
Przedszkole leśne- to miejsce, w którym dzieci większość czasu spędzają na zewnątrz, bez względu na panującą porę roku. Zabawa i nauka na świeżym powietrzu, wzmacnia odporność organizmu dziecka jak również buduje jego bliską relację z naturą, co daje szansę harmonijnego rozwoju oraz uczy szacunku do przyrody. Najważniejszą wartością leśnego przedszkola, jest zabawa dowolna, która przewyższa zabawy pod kierunkiem nauczyciela jak również zajęcia dodatkowe. Przedszkola leśne, mają swoje bazy, w których nie znajdziemy tradycyjnych zabawek. Zabawkami dla dzieci, są elementy przyrody, które znajdą. Dzieci swobodnie biegają, skaczą po kałużach i błotnych miejscach, dłubią patykami w ziemi, gromadzą dary natury, m.in żołędzie, które służą im potem np. do przeliczania. Przedszkolaki, zawsze ubrane są stosownie do panujących warunków atmosferycznych, aby uniknąć zmarznięcia lub przegrzania. Lokal przedszkola służy jedynie do odpoczynku, bądź wykonywania przez dzieci prac twórczych. W przedszkolu leśnym istotny jest rytm, który wyznaczają pory roku, miesiące, dni tygodnia. Przedszkolaki wychowywane są w zgodzie z naturą oraz jej cyklicznością. Las traktowany jest jako miejsce do harmonijnego rozwoju dzieci, stymulującego i rozwijającego ich zmysły. Mogą w nim, na co dzień , doświadczać głębokiego kontaktu z naturą i przyrodą. Ogromną zaletą leśnych przedszkoli jest to, że ich funkcjonowanie opiera się na Rodzicielstwie bliskości oraz Porozumieniu bez przemocy- NVC. W przedszkolach tych nauczyciele przykładają ogromną wagę do tego, żeby każde dziecko czuło się komfortowo, swobodnie, było szczęśliwe, nieskrępowane i rozwijało się zgodnie ze swoim rytmem i tempem. Nauczyciel jest towarzyszem, podążającym za dzieckiem, który proponuje liczne aktywności, ale wybór zawsze pozostawia dziecku.
Przedszkole językowe- przedszkole o profilu językowym, kładzie nacisk na rozwój zdolności językowych dzieci już od najmłodszych lat. Dzieci ze wszystkich grup wiekowych codziennie uczestniczą w zajęciach, głównie z języka angielskiego. Zajęcia są dostosowane do wieku rozwojowego oraz możliwości dzieci. Celem zajęć językowych jest swobodne posługiwanie się przez dzieci językiem w zabawie, w stosowaniu zwrotów grzecznościowych, jak również w nauce podstawowego słownictwa, umiejętności śpiewania piosenek, recytowania wierszy w języku obcym, a także uczestnictwo w różnych grach i zabawach językowych. Dzięki takiemu oswojeniu się z językiem na etapie przedszkola, dzieciom będzie o wiele łatwiej kontynuować naukę języka w szkole. Oprócz podstawowego języka angielskiego, przedszkola oferują jeszcze zajęcia z języka dodatkowego. Przeważnie jest nim język hiszpański, bo to drugi, zaraz po j. angielskim, język rozpowszechniony na świecie. Oprócz nauki samego języka, dzieci mają szansę dowiedzieć się wiele na temat, krajów, z jakich języki pochodzą. Poznają ich kulturę i obyczaje.
Przedszkole sportowe- to przedszkole, które szczególną wagę przykłada do wspierania rozwoju dzieci poprzez sport i różne aktywności ruchowe. Nauczyciele, oprócz realizacji programu wychowania przedszkolnego codziennie serwują przedszkolakom dawkę ruchu w postaci różnych aktywności sportowych. Dzieci korzystają z zajęć ogólnorozwojowych, które dostosowane są do ich możliwości. Oprócz korzyści, które świetnie wpływają na rozwój fizyczny dzieci, zajęcia te uczą również współpracy, współdziałania w zabawach zespołowych jak również sprawiedliwości i zdrowej rywalizacji w ramach zasady fair play.
Zajęcia prowadzone są przez trenerów, tancerzy i nauczycieli wychowania przedszkolnego. Przedszkola często zapraszają do placówki osoby, których życie związane jest ze sportem, na takich spotkaniach dzieci poszerzają swoją wiedzę na temat różnych sportów, są zaciekawione i zainteresowane daną dyscypliną sportową. Przedszkola te, często oferują dzieciom wyjazdy na basen a zimą na narty oraz organizują zajęcia dodatkowe z jogi, judo bądź aikido, zajęcia z piłki nożnej, baletu, tańca towarzyskiego, tańca nowoczesnego czy rytmiki.