wtorek, 16 kwietnia, 2024

Przedszkole integracyjne i przedszkole specjalne

5
(4)

Spośród Rodzajów przedszkoli, rodzice mogą wybrać placówkę integracyjną dla swojego dziecka. Jeśli zastanawiacie  się właśnie nad takim przedszkole dla malucha, warto, byście zaczerpnęli trochę informacji na temat jego funkcjonowania. 

Oto one:

Przedszkole integracyjne – może stanowić odrębną placówkę niepubliczną integracyjną, istnieją również oddziały integracyjne w przedszkolach. Do przedszkola integracyjnego mogą uczęszczać dzieci w pełni zdrowe jak również z różnym stopniem niepełnosprawności zarówno intelektualnej jak i ruchowej. Ideą przedszkola integracyjnego jest wspólne przebywanie ze sobą dzieci pełnosprawnych z dziećmi z niepełnosprawnością. Podczas takiego wspólnie spędzanego czasu, dzieci uczą się ze sobą bawić, współpracować, akceptować siebie nawzajem. Wszystkie dzieci w takiej grupie mają jednakowe zasady, prawa i obowiązki. Grupy integracyjne są na pewno mniejsze, jeśli chodzi o ilość dzieci, niż “zwykłe” grupy przedszkolne. Proporcje w takiej grupie wyglądają tak, że tylko ⅓ z liczby wszystkich osób, mogą stanowić dzieci z problemami zdrowotnymi, tzn., że gdy grupa liczy 15 dzieci to tylko 5 z nich może być z orzeczeniem. 

Przedszkola integracyjne posiadają wysoko wyspecjalizowaną kadrę nauczycieli, którzy wspomagają dzieci z różnymi potrzebami, m.in. są to oligofrenopedagodzy, surdopedagodzy, tyflopedagodzy, jak również rehabilitanci, terapeuci, logopedzi. Sale wyposażone są w bogate zaplecze odpowiednich sprzętów i pomocy do pracy z dziećmi. 

Istnieją też placówki wychowania przedszkolnego dla dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi oraz intelektualnymi w stopniu znacznym oraz z niepełnosprawnością sprzężoną. Są to przedszkola specjalne, które mogą stanowić placówki niepubliczne bądź szkoły specjalne ze specalnym oddziałem przedszkolnym albo przedszkola integracyjne z oddziałem specjalnym

Przedszkole specjalne – do przedszkoli specjalnych przyjmowane są dzieci, na pisemny wniosek rodziców bądź opiekunów prawnych, które posiadają aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, wydane przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną. Przedszkola te przeznaczone są dla dzieci w wieku od 2,5 do 10 roku życia, z niepełnosprawnością ruchową, niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym znacznym, z autyzmem i niepełnosprawnością sprzężoną. Praca w przedszkolu specjalnym opiera się na indywidualnych programach edukacyjnych, stworzonych na podstawie oceny poziomu funkcjonowania dziecka, wydanej przez szereg specjalistów. Programy te posiadają cele, zadania i treści, które są dostosowane do poziomu rozwojowego każdego dziecka. Przedszkole specjalne pełni funkcję opiekuńczą, wychowawczą i edukacyjną, oferując dzieciom możliwość wspólnej zabawy, nauki w odpowiednich i bezpiecznych  warunkach, dostosowanych do potrzeb dzieci. Przedszkolaki otoczone są opieką wykwalifikowanej kadry, posiadającej wiele potrzebnych specjalizacji do pracy z podopiecznymi. Dzieci przebywają w życzliwej  atmosferze, pełnej akceptacji i bezpieczeństwa. W przedszkolu specjalnym nauczyciele prowadzą zajęcia wychowawcze, edukacyjne i terapeutyczne, które  umożliwiają wszechstronny rozwój dziecka z uszkodzeniem centralnego lub/i obwodowego układu nerwowego. Cele i zadania przedszkola powinny być realizowane zgodnie z założeniami systemu wczesnej stymulacji, zintegrowanej edukacji i rehabilitacji dzieci z uszkodzeniem mózgu, które polega na równoczesnym oddziaływaniu terapeutyczno-edukacyjnym na dziecko niepełnosprawne w zakresie polepszenia jego: funkcji neuromotorycznej, aktywności życia codziennego, komunikacji i uspołecznienia oraz intelektu. W grupie przedszkolnej zorganizowanej dla dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności, nie może być więcej niż 5 dzieci. Do grupy nie może dołączyć szóste dziecko.

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Wszystkich ocen: 4

Na razie nikt nie ocenił tego artykułu!

Cieszę się, że podoba Ci się artykuł!

Polub mój profil Facebook i pozostańmy w kontakcie!

Ola Wasiela
Ola Wasielahttps://mamaolazprzedszkola.blog
Ola Wasiela – mama dwuipółletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!
Ola Wasiela
Ola Wasiela – mama dwuipółletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

Warto przeczytać

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner