czwartek, 23 maja, 2024

Przedszkole publiczne i niepubliczne

4
(5)

Wszyscy Rodzice, podejmując decyzję o zapisaniu dziecka do przedszkola, myślą o odpowiedniej dla niego placówce. Zastanawiają się, gdzie maluch odnajdzie się najlepiej. Na rynku jest coraz większy wybór placówek przedszkolnych, czasy się zmieniają i Rodzice poszukują dla dziecka miejsca, które nie tylko zapewni mu bezpieczne schronienie, opiekę oraz podstawową edukację, ale też  ukierunkuje go na konkretne zainteresowania oraz da większe możliwości na rozwijanie i doskonalenie zdolności malucha. 

Placówki przedszkolne możemy podzielić na publiczne i niepubliczne. 

Przedszkole publiczne – inne nazwy to przedszkole miejskie, bądź samorządowe. Przedszkole publiczne to placówka opiekuńczo-wychowawczo edukacyjna dla dzieci od 3 (2,5) do 7 roku życia. W ramach pracy z dziećmi, przedszkole realizuje wybrany przez nauczycieli program wychowania przedszkolnego oparty o podstawę programową wychowania przedszkolnego. Do głównych zadań przedszkola publicznego należy wspieranie wszechstronnego rozwoju dziecka poprzez odpowiednią organizację warunków, temu sprzyjających. Dzieci mają zapewnioną opiekę oraz naukę w  bezpiecznych warunkach oraz życzliwej atmosferze. Przedszkola dbają o atrakcyjne formy zajęć oraz twórcze metody pracy, często korzystają z własnych autorskich programów pracy z dziećmi. Rodzice mogą liczyć na pomoc przedszkola  w procesie wychowawczym ich dziecka. 

W zależności od wielkości placówki, przedszkola publiczne mogą posiadać różną ilość oddziałów przedszkolnych. Istnieją również oddziały przedszkolne przy szkołach podstawowych. Przedszkola publiczne z reguły posiadają ogrody przedszkolne, z miejscem na plac zabaw, na których są wyznaczone strefy z urządzeniami  dla poszczególnych grup wiekowych, znajdują się tam również piaskownice, miejsce do biegania, ławeczki do odpoczynku. Ilość dzieci w grupie przedszkolnej nie może przekroczyć więcej niż 25 osób. Jeśli placówka posiada oddział integracyjny, liczba dzieci w grupie może wynosić 20 osób i tylko 5 z nich może być z niepełnosprawnością. Grupę przedszkolną prowadzą przeważnie dwie nauczycielki w systemie zmianowym i jedna osoba do obsługi. A w oddziale integracyjnym dodatkowo pracuje nauczyciel wspomagający. Przedszkole zapewnia bezpłatną naukę, opiekę i wychowanie w wymiarze 5 godzin dziennie. Reszta godzin jest dodatkowo płatna, opłata wynosi 1 zł za godzinę. Zakładając, że dziecko przebywa w przedszkolu 10 godzin dziennie, jest to wydatek 5 zł na dzień, czyli w skali miesiąca wychodzi 100- 130 zł. Rodzice ponoszą też dodatkowe opłaty za wyżywienie dzieci. W każdym przedszkolu te opłaty wyglądają inaczej, zależy to od sposobu organizacji posiłków. Na pewno wyższe opłaty za wyżywienie poniosą rodzice, którzy zapiszą dziecko do placówki, która nie posiada własnej kuchni i korzysta z usług cateringu. Wszystkie zajęcia dodatkowe w przedszkolach publicznych są bezpłatne. Przedszkola oferują dzieciom bogatą ofertę zajęć dodatkowych, np. zajęcia umuzykalniające, plastyczne, taneczne, kulinarne,  czy  z elementami fizyki. Przedszkolaki uczestniczą w różnych warsztatach, konkursach i wycieczkach.  Dzieci mają zapewnione wsparcie logopedy, psychologa przedszkolnego oraz pomocy innych specjalistów, jeśli tego potrzebują. Rekrutacja do przedszkola państwowego działa na zasadach powszechnej dostępności. Nie liczy się tu kolejność zapisu dziecka do przedszkola. Placówka zatrudnia wykwalifikowaną kadrę nauczycieli, kwalifikacje te określają przepisy prawa oświatowego. Placówki publiczne działają przeważnie 10 godzin dziennie. Nadzór pedagogiczny nad placówką sprawuje Kuratorium Oświaty. 

Przedszkole niepubliczne – placówki niepubliczne tym różnią się od przedszkolu publicznych, że nie są jednostkami samorządów terytorialnych, więc mogą być prowadzone przez osoby fizyczne, stowarzyszenia, fundacje, firmy czy spółki. Placówki niepubliczne nie podlegają samorządom oraz nie są finansowane ze środków publicznych. Opłaty za przedszkole niepubliczne mogą się znacznie różnić od opłat za przedszkole publiczne. 

W przedszkolach niepublicznych nie obowiązuje rejonizacja a rekrutacja może trwać nawet cały rok. O przyjęciu dziecka do przedszkola decyduje głównie kolejność zgłoszeń. 

Placówki niepubliczne pracę z dziećmi opierają o realizację programu wychowania przedszkolnego, uwzględniającego podstawę programową wychowania przedszkolnego. Kadra nauczycielska musi posiadać wymagane kwalifikacje, które określają przepisy prawa. Nadzór nad przedszkolem niepublicznym  pełni Kuratorium oświaty. 

Przedszkola niepubliczne często w swojej ofercie, posiadają bogaty wybór zajęć dodatkowych dla dzieci, co przyciąga klientów- rodziców. Dziś jest bardzo duży wybór przedszkoli niepublicznych, które raczej nie narzekają na brak zainteresowania. Powstaje coraz więcej niepublicznych placówek profilowanych, które nastawione są na wspieranie indywidualnych potrzeb dziecka, odkrywanie i rozwijanie jego talentów, ukierunkowanie na daną aktywność, która wspiera zainteresowania dziecka. 

Placówki niepubliczne często nie posiadają kuchni, korzystają z firm cateringowych, które dostarczają dzieciom posiłki. Nie jest to jednak reguła, bo istnieją też placówki z własnym zapleczem kuchennym. Przedszkola te posiadają również ogrody przedszkolne z placami zabaw, przykładając uwagę do tego, żeby  zabawy dzieci odbywały się na świeżym powietrzu.  

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Wszystkich ocen: 5

Na razie nikt nie ocenił tego artykułu!

Cieszę się, że podoba Ci się artykuł!

Polub mój profil Facebook i pozostańmy w kontakcie!

Ola Wasiela
Ola Wasielahttps://mamaolazprzedszkola.blog
Ola Wasiela – mama dwuipółletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!
Ola Wasiela
Ola Wasiela – mama dwuipółletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

Warto przeczytać

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner