wtorek, 16 kwietnia, 2024

Przedszkole Steinerowskie – Waldorfskie

5
(3)

Przedszkole Steinerowskie – Waldorfskie – twórcą przedszkola o takim profilu był Rudolf Steiner, a myśl pedagogiczna uwzględniająca jego filozofię, funkcjonuje od 1919r. 

Pedagogika waldorfska opiera się na idei harmonijnego rozwoju człowieka. Przedszkole waldorfskie w swoich założeniach, ma przede wszystkim:

  • tworzenie warunków do rozwoju indywidualnego potencjału dziecka,
  • kształtowanie poprawnych relacji dziecka ze światem,
  • dbanie o dobre samopoczucie wychowanków, o ich wysokie poczucie wartości i samooceny, bo tylko to, według tej filozofii, pozwoli dziecku na dobre życie, zgodne ze sobą i innymi, na dążenie do bezgranicznej radości z własnych osiągnięć, obcowanie ze światem, tworzenie, bycie kreatywnym i dążącym do pełni szczęścia człowiekiem. 

Przedszkole waldorfskie opiera się głównie o zasadę rytmu oraz powtarzalności. 

Zasada rytmu – ma dawać dzieciom porządek w ich funkcjonowaniu, pewność zdarzeń i co za tym idzie, poczucie bezpieczeństwa. Przebieg dnia i tygodnia w przedszkolu przebiega rytmicznie w oparciu o wydarzenia  jakie niosą za sobą kolejne pory roku. 

Zasada powtarzalności – powtarzanie, czyli naśladowanie to według tej filozofii, sposób na odkrywcze poznawanie świata przez dzieci, mają one całkowitą dowolność naśladowania, zgodną z ich tempem i rytmem rozwojowym.

W przedszkolu waldorfskim dużą rolę odgrywa nauczyciel, który jest wzorem i obrazem do naśladowania przez dzieci. Głównym zadaniem nauczyciela w pracy  dziećmi jest podjęcie takich działań, które zachęcają wychowanków do podążania za za nim, do rozwijania swoich zdolności i doskonalenia umiejętności. 

Wnętrze przedszkola waldorfskiego, znacznie odbiega od przedszkola tradycyjnego. Wystrój i estetyka sal jest stonowana, ściany są w naturalnych barwach. Znajdziemy tam dużo drewna a zamiast plastikowych zabawek, napotkamy kosze wiklinowe z naturalnymi materiałami, szyszkami, kasztanami, żołędziami czy drewnianymi klockami- naturalnymi o nieregularnych kształtach. Nauczyciele zapraszają dzieci do wspólnego tworzenia zabawek z różnych, naturalnych materiałów. Ma to za zadanie dać dziecku prawdę o naturalnym, otaczającym go świecie oraz wpłynąć na lepszy rozwój jego zmysłów i wyobraźni. 

Według koncepcji waldorfskiej to głównie przez zmysły dziecko postrzega świat. W przedszkolu waldorfskim dba się o to, żeby te dziecięce zmysły nie były przeciążone, bo małe dzieci chłoną każdą ilość bodźców płynących z otoczenia, bez umiejętności i możliwości dokonania ich selekcji. Dlatego tak dużą wagę przykłada się do dobrze zorganizowanej przestrzeni przedszkolnej dla dzieci, która ma wspierać harmonijny rozwój dziecka. 

W przedszkolu waldorfskim dużą wagę przykłada się do zabawy dzieci, która jest nazywana ich “zawodem”. Zabawa jest tu podstawą aktywności dzieci, jest bardzo ważna, bo dzieci najwięcej wiedzy czerpią z zabawy. Podczas zabawy swobodnej rozwijają się zmysły dziecka, poznaje ono świat w działaniu, co w przyszłości może pozytywnie wpłynąć na jego zdolności koncentracji, pamięci i uczenia się. W przedszkolu waldorfskim dużą wagę przykłada się do zabawy w postaci ruchu na świeżym powietrzu, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Wszystkich ocen: 3

Na razie nikt nie ocenił tego artykułu!

Cieszę się, że podoba Ci się artykuł!

Polub mój profil Facebook i pozostańmy w kontakcie!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Ola Wasiela
Ola Wasielahttps://mamaolazprzedszkola.blog
Ola Wasiela – mama dwuipółletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!
Ola Wasiela
Ola Wasiela – mama dwuipółletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

Warto przeczytać

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner