środa, 19 czerwca, 2024

Pytania i odpowiedzi dotyczące rekrutacji do przedszkola publicznego

4.4
(7)

Mimo tego, że temat rekrutacji do przedszkola wydaje się prosty, bo przecież wystarczy tylko trzymać się kolejnych kroków, zrealizować je i cierpliwie czekać na finał sprawy, to jednak mogą się rodzić pewne pytania dodatkowe, które nurtują Rodziców przyszłych przedszkolaków.

Oto one:

Kto może zapisać dziecko do przedszkola?

Dziecko do przedszkola może zapisać Rodzic lub opiekun prawny dziecka, czyli osoba, której sądownie powierzono opiekę nad dzieckiem.

Ile lat może mieć dziecko, aby móc zapisać je do przedszkola?

Przedszkole to placówka edukacyjna opiekuńczo-wychowawcza, do której mogą uczęszczać dzieci w wieku 3-6 lat. W szczególnych przypadkach może zostać zapisane dziecko w wieku 2,5 roku, natomiast nie może brać udziału w przebiegu rekrutacji. O przyjęciu dziecka w tym wieku, decyduje dyrektor placówki. 

Co należy przygotować, aby zapisać dziecko do przedszkola? 

Trzeba przygotować wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola. Można go otrzymać w placówce przedszkola bądź w urzędzie miasta lub gminy. Można go złożyć osobiście w przedszkolu lub wysłać on-line. 

UWAGA! Jeśli zdecydujesz się na złożenie wniosku drogą internetową,urząd może wymagać od Ciebie dostarczenia dodatkowych dokumentów. Trzymaj się wtedy wskazówek, które znajdziesz na platformie rekrutacyjnej. 

Gdzie mam złożyć dokumenty?

W placówce wybranego przedszkola, jeśli nie prowadzi rekrutacji on- line, bądź składając wniosek po uprzednim zarejestrowaniu się na platformie rekrutacyjnej, jeśli oczywiście przedszkole prowadzi zapisy drogą internetową. 

Czy mogę zapisać dziecko do przedszkola publicznego, które znajduje się poza miejscem naszego zamieszkania?

Oczywiście, możesz wziąć udział w rekrutacji w przedszkolu, do którego chcesz zapisać dziecko, nawet jeśli znajduje się w innej gminie czy w innym mieście. Pamiętaj jednak, że pierwszeństwo przyjęcia do tejże placówki, mają dzieci zamieszkujące gminę. Natomiast, gdy po zakończonej rekrutacji okaże się, że zostaną wolne miejsca, przedszkole ma możliwość przyjęcia dzieci z innej gminy. 

W wybranym przedszkolu, możesz zasięgnąć informacji, czy są jeszcze wolne miejsca bądź zapytać o termin rekrutacji uzupełniającej.

Co mogę zrobić, kiedy moje dziecko nie dostanie się do przedszkola?

Możesz odwołać się od decyzji komisji rekrutacyjnej. Jak to zrobić?

  • wystosuj prośbę do komisji rekrutacyjnej, o uzasadnienie odmownej decyzji, możesz to zrobić do 7 dni, od daty ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do placówki,
  • kiedy otrzymasz powyższe uzasadnienie, możesz maksymalnie do 7 dni, złożyć u dyrektora placówki odwołanie od decyzji komisji rekrutacyjnej,
  • jeśli decyzja dyrektora przedszkola, również będzie odmowna, przysługuje Ci prawo do złożenia skargi w sądzie administracyjnym.

Możesz wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Rekrutacja uzupełniająca wygląda, ma taki sam przebieg, jak rekrutacja początkowa.

Jeżeli przedszkole prowadziło rekrutację internetową, możesz sprawdzić listy dzieci przyjętych w kolejnym przedszkolu, wpisanym we wniosku. A jeśli placówka, nie prowadziła rekrutacji on-line, wejdź na stronę urzędu miasta/gminy i sprawdź, które przedszkola mają wolne miejsca i w jakim terminie rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca i weź w niej udział. 

Czy poniosę jakieś koszty związane z zapisaniem i przyjęciem dziecka do placówki państwowej?

Nie, nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. Ta usługa jest bezpłatna. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Wszystkich ocen: 7

Na razie nikt nie ocenił tego artykułu!

Cieszę się, że podoba Ci się artykuł!

Polub mój profil Facebook i pozostańmy w kontakcie!

Ola Wasiela
Ola Wasielahttps://mamaolazprzedszkola.blog
Ola Wasiela – mama pięcioletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!
Ola Wasiela
Ola Wasiela – mama pięcioletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

Warto przeczytać