środa, 19 czerwca, 2024

Ramowy rozkład dnia w przedszkolu

4.9
(19)

Każde przedszkole opiera swoje codzienne funkcjonowanie o plan dnia, który nazywany jest  ramowym rozkładem dnia w przedszkolu i  przedstawia, według danych godzin dnia, przebieg   pracy  wychowawczo-dydaktycznej oferowanej dzieciom. 

Plan dnia w przedszkolu musi być zgodny z zapisami podstawy programowej wychowania przedszkolnego, która ustala że pobyt dzieci w placówce powinien być na pięć części:

  • co najmniej jedna piąta pobytu dziecka w przedszkolu powinna być przeznaczona na dowolną zabawę dziecka (dzieci mogą bawić się w dowolny sposób, przy dyskretnym udziale nauczyciela),
  • co najmniej jedną piątą dzieci powinny spędzać w ruchu, np. w ogrodzie, na boisku, w parku (mogą być organizowane zajęcia sportowe, gry i zabawy ruchowe, obserwacje przyrodnicze, prace ogrodnicze i porządkowe),
  • jedna piątą można przeznaczyć na zajęcia dydaktyczne,
  • pozostałe dwie piąte pobytu dziecka w przedszkolu nauczyciel może zagospodarować dowolnie (np: czynności opiekuńcze, samoobsługowe, organizacyjne).

Taka proporcja organizowania dzieciom czasu w placówce ma na celu prawidłowy rozwój psychoruchowy dziecka oraz odpowiedni przebieg kształcenia i wychowania.

Ramowy rozkład dnia dostosowany jest do grupy wiekowej w przedszkolu, najmłodsza grupa dzieci ma zmniejszoną ilość zajęć dydaktycznych oraz wydłużony czas odpoczynku poobiedniego –  uwzględnia potrzeby dzieci wynikające z ich potrzeb rozwojowych. Plan dnia ma też na uwadze czynności higieniczno-porządkowe, wymagania zdrowotne wychowanków oraz jest dostosowany do założeń programowych przedszkola.  Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza  organizowana jest odpowiednio do potrzeb dzieci i prowadzona na podstawie przyjętego programu wychowania przedszkolnego dostosowanego do nowej podstawy programowej.

Według nowej podstawy programowej – zabawa dowolna oraz ruch na świeżym powietrzu mają być podstawowymi formami organizacyjnymi zajęć w przedszkolu.

Każda placówka udostępnia ramowy rozkład dnia na stronie internetowej przedszkola i w placówce, na gazetce z ważnymi informacjami dla rodziców. Plany dnia w przedszkolach mogą się od siebie różnić ze względu np. na inne  godziny otwarcia placówek bądź zajęcia dodatkowe. 

Poniżej przedstawię przykładowy rozkład dnia przedszkola, które funkcjonuje w godzinach od 6:00 do 16:00.

  PRZYKŁADOWY RAMOWY ROZKŁAD DNIA W PRZEDSZKOLU

6.00 – 8.00   Schodzenie się dzieci. Rozmowy indywidualne i w małych grupach,  zabawy swobodne przy niewielkim udziale nauczyciela, wspieranie samodzielnych działań dzieci, gry oraz zabawy dydaktyczne, stolikowe, praca indywidualna z dzieckiem.

8.00 – 9.00 Czynności porządkowo – gospodarcze, zabawa ruchowa, zestaw ćwiczeń porannych, śniadanie – kultura spożywania posiłku, czynności higieniczno -sanitarne.

9.00 – 10.00   Realizacja zadań edukacyjnych poprzez zajęcia z całą grupą realizowane  w obszarach według wybranego programu nauczania. Zajęcia dydaktyczne, programowe prowadzone przez nauczyciela wyzwalające aktywność dzieci w różnych sferach rozwoju: poznawczej, werbalnej, plastycznej, muzycznej, ruchowej, zajęcia z języka angielskiego, logopedyczne, zajęcia rytmiczno – muzyczne.

10.00 – 11.15  Spacery, obserwacje przyrodnicze, poznawanie najbliższego otoczenia,

wycieczki tematyczne, zabawy dowolne dzieci na powietrzu lub w sali, gr i zabawy ruchowe, zajęcia sportowe w sali lub na powietrzu.

 11.15 – 12.15   Przygotowanie do obiadu, czynności higieniczne, obiad – kultura spożywania posiłku,  wdrażanie do poznawania różnorodnych smaków, mycie zębów.

12.15 – 14.00   Odpoczynek poobiedni, leżakowanie- grupy młodsze,  ćwiczenia relaksacyjne, słuchanie bajek czytanych przez nauczycielkę, zabawy tematyczne ćwiczenia i zabawy utrwalające i rozwijające kompetencje dzieci, praca indywidualna z dzieckiem,  realizowanie zadań w ramach programów innowacyjnych.

14.00 – 14.30  Czynności porządkowe, zabiegi higieniczne, zabawa ruchowa, podwieczorek.

14.30 – 16.00  Swobodne zabawy, gry dydaktyczne i stolikowe, ćwiczenia słownikowe, ćwiczenia indywidualne z dziećmi dostosowane do ich możliwości, zajęcia w małych zespołach, omówienie z dziećmi wydarzeń dnia,  prace użyteczno-porządkowe w sali,  praca indywidualna z dzieckiem, rozchodzenie się dzieci do domów.

Podczas przygotowania dziecka do przedszkolnego startu, warto zapoznać dziecko  z elementami dnia w przedszkolu, a niektóre z nich próbować wdrożyć w życie dziecka jeszcze przed pójściem do placówki, np. proponować dziecku różne aktywności po śniadaniu, np. czytanie książeczek, układanie puzzli, malowanie farbami, zabawy z ciastoliną itp. a potem wyjść z maluchem na świeże powietrze, pójść na spacer bądź na plac zabaw.  Więcej na ten temat przeczytasz w moim poradniku dla rodziców pt. „Mój maluszek idzie do przedszkola”. Opisałam tam, jak można w warunkach domowych zapoznawać maluszka z elementami dnia w przedszkolu, jeszcze zanim zawita w przedszkolnych progach. Podzieliłam się tam naszym (moim i synka) schematem dnia i czynnościami, które na co dzień towarzyszyły nam, podczas przygotowań Alana na przygodę z przedszkolem. Książka jest dostępna tu: https://sklep.mamaolazprzedszkola.blog/pl/p/Poradnik-dla-rodzicow-Moj-maluszek-idzie-do-przedszkola-/31

Nie da się zupełnie przestawić codziennego domowego funkcjonowania dziecka na  przedszkolne, bo  te środowiska to dwa różne światy, charakteryzujące się własną specyfiką, ale dobrze jest wprowadzać dziecko w przedszkolny świat, opowiadając mu co i o jakiej porze dnia ( po śniadaniu, po obiedzie) będzie robiło podczas pobytu  w przedszkolu. Pozwoli to maluszkowi na oswojenie się z nową sytuacją, wspomoże proces adaptacyjny oraz da dziecku poczucie bezpieczeństwa. 

Aby przybliżyć maluszkom, które mają zadebiutować w roli przedszkolaka, elementy dnia w przedszkolu, napisałam dla nich książeczkę pt. „Aliś idzie do przedszkola”, którą wzbogaciły piękne w pastelowych barwach, ciekawe i przykuwające wzrok małego odbiory ilustracje. Główny bohater, Aliś, opowiada maluszkom jak wygląda dzień w przedszkolu i jak można spędzić tam czas na różnych zabawach i aktywnościach. Więcej informacji na temat książeczki i jak można ją nabyć, znajdziecie tu: https://sklep.mamaolazprzedszkola.blog/pl/p/Ksiazeczka-dla-dzieci-przygotowujaca-do-przedszkola-Alis-idzie-do-przedszkola/30

Zapraszam 🙂

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Wszystkich ocen: 19

Na razie nikt nie ocenił tego artykułu!

Cieszę się, że podoba Ci się artykuł!

Polub mój profil Facebook i pozostańmy w kontakcie!

Ola Wasiela
Ola Wasielahttps://mamaolazprzedszkola.blog
Ola Wasiela – mama pięcioletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!
Ola Wasiela
Ola Wasiela – mama pięcioletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

Warto przeczytać