środa, 19 czerwca, 2024

Wakacje – ostatni dzwonek na przygotowanie dziecka do przedszkola

5
(5)

Aż trudno w to uwierzyć, ale już we wrześniu kolejne maluszki rozpoczną własną przygodę z przedszkolem. Pamiętam jak to było w przypadku mojego synka, kiedy się urodził mówiłam sobie w myślach, że „mamy jeszcze tyle czasu, zanim Aliś pójdzie do przedszkola”, ale życie szybko zweryfikowało to moje myślenie, pokazując że czas pędzi jak szalony przy dziecku i masie obowiązkach towarzyszącym rodzicielstwu i naprawdę, nie wiem kiedy, nie wiem jak,  ale mój maluszek we wrześniu będzie już przedszkolnym średniakiem 🙂 Jestem przekonana, że wielu z Was – rodziców przyszłych przedszkolaków, jest „zaskoczonych” faktem, że Wasze 3-letnie brzdące już za chwilę rozpoczną nowy etap w swoim krótkim życiu, czyli pójdą do przedszkola.🙂

Przed nami wakacje, czas urlopu, wypoczynku, wyjazdów, ale też ostatni moment na to, aby dobrze go poświęcić na przygotowanie dziecka i siebie do wkroczenia w przedszkolny świat. 

Tak naprawdę, warto najpierw zacząć od siebie, bo gotowość przedszkolna rodzica = gotowość przedszkolna dziecka. Niekiedy jest tak, że maluch jest naprawdę gotowy dołączyć do grona przedszkolaków, ale niepewny tej decyzji rodzic, utrudnia dziecku adaptację w nowym środowisku. O tym, dlaczego warto rozpocząć przygotowania do przedszkola wcześniej, a nie na kilka dni przed debiutem malucha w placówce przeczytasz w tym artykule: https://mamaolazprzedszkola.blog/dlaczego-warto-wczesniej-zaczac-przygotowania-zarowno-siebie-rodzica-jak-i-dziecka-na-przygode-z-przedszkolem/

Książki dla Rodziców

Z doświadczenia wiem, że wielu rodziców podchodzi do tematu początków dziecka z przedszkolem, w taki sposób, że jakoś to będzie, najwyżej jak maluch będzie płakać to jest to przecież normalne, początki zawsze są trudne, że z czasem mu minie i przyzwyczai się  do nowego miejsca. No i zapewne tak będzie, tylko czy tak naprawdę w tym wszystkim chodzi o to, żeby dziecko się przyzwyczaiło i traktowało przedszkole jako przykry obowiązek, i że musi tam chodzić, bo rodzice są w pracy? No nie powinno tak to wyglądać. Przedszkole to drugi dom dla dziecka, miejsce w którym spędzi prawdopodobnie kilka następnych lat swojego życia, dlatego zdecydowanie warto zadbać o to, żeby dziecko z chęcią chciało tam uczęszczać.   Piszę te słowa jako nauczycielka przedszkola i mama przedszkolaka, który był oswajany z przedszkolem, na długo przed wrześniowym debiutem w placówce i mimo tego, że był ze mną w domu przez 3,5 roku swojego życia, nie zostawał na dłużej pod niczyją opieką, pierwszego dnia w przedszkolu powiedział: “pa pa mamo, kocham Cię” i wszedł bez żadnego problemu do sali pełnej obcych dla niego dzieci i dorosłych. 

Z doświadczenia wiem, że wielu rodziców podchodzi do tematu początków dziecka z przedszkolem, w taki sposób, że jakoś to będzie, najwyżej jak maluch będzie płakać to jest to przecież normalne, początki zawsze są trudne, że z czasem mu minie i przyzwyczai się  do nowego miejsca.

W przedszkolu przede wszystkim powinny zawitać maluszki, które osiągnęły wspomnianą już gotowość przedszkolną, które wiedzą, są świadome w miarę ich rozwojowych możliwości, co to jest przedszkole, jak spędza się w nim czas, pod czyją opieką tam zostaną i jak długo będą tam bez rodziców. Powinny być dobrze oswojone  z tematem przedszkola, zanim do niego trafią. Ten ważny aspekt jest nieodzownym elementem do zaspokojenia najważniejszej potrzeby psychicznej dziecka- czyli poczucia bezpieczeństwa oraz pozytywnej adaptacji w nowym miejscu. Wkroczenie malucha do środowiska przedszkolnego, czyli zupełnie innego od tego bezpiecznego – domowego, to naprawdę duża zmiana w jego dotychczasowym życiu. Nowa grupa społeczna, nowe otoczenie, nowe zasady funkcjonowania w grupie, będzie wymagało od dziecka uruchomienia  wielu zasobów, szczególnie w aspekcie społeczno – emocjonalnym. Dlatego gorąco zachęcam Was – rodziców przyszłych przedszkolaków do tego, aby profesjonalnie i świadomie podejść do tego ważnego wydarzenia w życiu Waszych maluchów i dobrze przygotować dziecko i siebie do przedszkolnego startu. 

Na jakiś czas przed rozpoczęciem przedszkola przez mojego synka, rozmyślając jak to będzie i co robić, żeby przygotować go najlepiej jak umiem na ten nowy etap w jego życiu, postanowiłam o stworzeniu kompleksowego poradnika dla rodziców przyszłych przedszkolaków, w którym zawarte będą wszystkie ważne treści i wiedza, jaką moim zdaniem powinni mieć rodzice, którzy zdecydują o wychowaniu przedszkolnym dla swoich maluchów. Nie zapominając o małych przyszłych przedszkolakach powstała także książeczka, mojego autorstwa, która krok po kroku opisuje dzieciom, co to jest przedszkole,  jak wygląda dzień w przedszkolu z uwzględnieniem każdego elementu ramowego rozkładu dnia w przedszkolu. 

Jestem przekonana, że z tym zestawem poradnik dla rodzica + książeczka dla dziecka, doskonale przygotujecie się do wkroczenia w przedszkolny świat!

Obie książki dostępne są w moim sklepie internetowym:

https://sklep.mamaolazprzedszkola.blog

Życzę Wam i Waszym maluszkom, aby przedszkole okazało się dla Was wspaniałą przygodą! 

Powodzenia, Aleksandra Wasiela –  mamaOlazprzedszkola

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Wszystkich ocen: 5

Na razie nikt nie ocenił tego artykułu!

Cieszę się, że podoba Ci się artykuł!

Polub mój profil Facebook i pozostańmy w kontakcie!

Ola Wasiela
Ola Wasielahttps://mamaolazprzedszkola.blog
Ola Wasiela – mama pięcioletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!
Ola Wasiela
Ola Wasiela – mama pięcioletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

Warto przeczytać