czwartek, 25 kwietnia, 2024

Wskazówki, które mogą pomóc rodzicom w wyborze przedszkola dla ich dziecka

4.9
(7)

Co może pomóc Rodzicom w wyborze przedszkola?

Wszystko zależy od tego jakie macie możliwości i czym się kierujecie, podejmując taką decyzję, jakie macie podejście do tematu przedszkola, czy traktujecie to raczej jako jedną z form opieki nad dzieckiem, podczas Waszej pracy czy zależy Wam, aby było to miejsce, które dobrze odpowie na potrzeby Waszego malucha.

Wybór przedszkola dla Waszego maluszka,  mogą wspomóc takie czynniki jak:

  1. Finanse: To bardzo indywidualna kwestia, bo to głównie od finansów zależy, na jakie przedszkole dla dziecka możecie sobie pozwolić, publiczne przedszkola są zdecydowanie tańsze od niepublicznych placówek, im przedszkole bardziej “niezwykłe” z szeroką ofertą edukacyjną, wycieczkową  itp, tym koszty, wiadomo,  będą wyższe. 
  1. Odległość od domu: Jest to ważna kwestia podczas, kiedy oboje rodziców pracuje i nie mają nikogo do pomocy podczas zaprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola, zazwyczaj rano, dużym atutem jest kiedy można bez zbędnego stania w korkach zawieźć dziecko do przedszkola, bądź odprowadzić spacerem, mimo kapryśnej pogody. Nawet kiedy nie pracujecie, a przedszkole jest blisko, łatwiej jest donieść zapomnianą rzecz np. piżamkę.  
  1. Odległość od pracy: Istotna sprawa, kiedy dziecko się nagle rozchoruje i trzeba je prędko odebrać z przedszkola, wtedy czas  podróży  z pracy do przedszkola jest na pewno ważny, dotyczy to także popołudniowych korków w dużych miastach, które mogą przeszkodzić w odebraniu dziecka przed zamknięciem placówki. 
  1. Wyżywienie: Kwestia wyżywienia w przedszkolach wygląda różnie. Placówki państwowe przeważnie posiadają własną kuchnię i codziennie przygotowują dzieciom świeże posiłki  formie: śniadania, przekąski, dwudaniowego obiadu i podwieczorku. Niektóre przedszkola niepubliczne, które znam osobiście również posiadają własną kuchnię, ale zazwyczaj przedszkola niepubliczne i prywatne podpisują umowy z firmami cateringowymi, które dostarczają do placówek posiłki dla dzieci. Plusem firm cateringowych jest na pewno to, że większość bez problemu przygotowuje posiłki dla dzieci będących na diecie wegańskiej, wegetariańskiej, czy dla maluchów z alergiami pokarmowymi, np. oferują posiłki bez laktozy i bez glutenu. 
  1. Oferta edukacyjna: Zajęcia dydaktyczne w przedszkolach realizowane są w oparciu o wybrany program nauczania, który musi być zgodny z nową podstawą programową nauczania przedszkolnego. Oprócz takiego programu, placówki realizują również programy autorskie, czyli stworzone przez nauczycieli pracujących w danym przedszkolu oraz programy innowacyjne, czyli takie, których celem jest poprawienie jakości pracy placówki. Przedszkola proponują również szeroką gamę zajęć dodatkowych w zależności od profilu, na którym się opierają. Placówki na swoich stronach internetowych posiadają wszystkie informacje dotyczące, zarówno programu edukacyjnego jak również oferowanych zajęć dodatkowych. 
  1. Ogród przedszkolny– to też ważna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę. Można powiedzieć, że ogród przedszkolny to przedłużenie sali dziennego pobytu dla dzieci. Na ogrodzie przedszkolnym każda grupa ma wyznaczone miejsce z urządzeniami dostosowanymi do wieku dzieci. Jest też dużo zieleni, ławeczki do odpoczynku, czy miejsce do rozłożenia kocyków latem i zrobienia pikniku. Nauczycielki często organizują dzieciom zajęcia dydaktyczne, plastyczne, sportowe na ogrodzie przedszkolnym, co daje dzieciom różnorodność spędzenia czasu w przedszkolu, jak również zwiększa kontakt dziecka z naturą oraz buduje jego odporność poprzez przebywanie na świeżym powietrzu. Ogród przedszkolny musi być dobrze ogrodzony, więc jest bezpiecznym miejscem dla przedszkolaków.

Pamiętajcie jednak, że nie zawsze przedszkole, które będzie najbardziej odpowiadało rodzicom pod kątem logistycznym (blisko, domu, szybki dojazd), będzie miejscem, w którym dziecko świetnie się odnajdzie. Jeśli macie takie możliwości, zachęcam do tego, aby dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniej placówki dla maluszka, popytać wśród znajomych, poczytać opinie, bo prawdopodobnie, będzie to miejsce, w którym dziecko spędzi kilka najbliższych lat.

Warto dobrze zastanowić się i porządnie przemyśleć sprawę związaną z decyzją o wyborze placówki przedszkolnej dla swojego dziecka. Wybór ten może Wam ułatwić sięgniecie po mój poradnik dla rodziców pt. „Mój maluszek idzie do przedszkola”, w którym otrzymacie spore rozszerzenie moich sugestii na temat temat tego, czym dobrze jest kierować się podczas decydowania o wyborze miejsce i wychowania przedszkolnego dla swojego dziecka. Bogaty opis poradnika i kroki zakupowe znajdziecie pod linkiem: https://sklep.mamaolazprzedszkola.blog/pl/p/Poradnik-dla-rodzicow-Moj-maluszek-idzie-do-przedszkola-/31

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Wszystkich ocen: 7

Na razie nikt nie ocenił tego artykułu!

Cieszę się, że podoba Ci się artykuł!

Polub mój profil Facebook i pozostańmy w kontakcie!

Ola Wasiela
Ola Wasielahttps://mamaolazprzedszkola.blog
Ola Wasiela – mama dwuipółletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!
Ola Wasiela
Ola Wasiela – mama dwuipółletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

Warto przeczytać

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner