wtorek, 16 kwietnia, 2024

Współpraca rodziny z przedszkolem podczas adaptacji dziecka w placówce

5
(1)

Od chwili wkroczenia przez dziecko w przedszkolny świat, rodzina i przedszkole stanowią dla niego dwa najważniejsze środowiska w życiu a na pewno kluczowe podczas jego adaptacji  w nowym miejscu. Dlatego współpraca rodziców z placówką w tym okresie jest niezwykle ważna bo mają jeden wspólny cel, a jest nim wspomaganie dzieci w łagodnym przystosowaniu się do warunków nowego dla nich miejsca. Współpraca ta powinna opierać się głównie na wzajemnym zaufaniu i lojalności bo tylko to może przynieść gwarancję pomyślności.


Jeśli podejmujemy decyzję o zapisaniu malucha od września do przedszkola (większość rodziców tak postanawia),  to nasza współpraca z placówką rozpoczyna się już wczesną wiosną, kiedy wypełniamy kartę zgłoszenia dziecka do przedszkola i dowiadujemy się, że dziecko zostało przyjęte.

Są pewne kryteria przy naborze do nowej grupy maluszków, którymi komisja rekrutacyjna musi się kierować, ilość uzyskanych punktów przez dziecko wpływa na to, czy dostanie się do placówki, czy też nie. To dotyczy przedszkoli państwowych. W przedszkolach niepublicznych i prywatnych decyduje o tym chyba tylko kolejność zgłoszeń. W każdej placówce może być inaczej dlatego dowiedzcie się wcześniej jak to wygląda w przedszkolu, które wybraliście dla swojego maluszka. 

Kiedy dostaniecie informację, że dziecko zostało przyjęte do placówki, w niedługim czasie zostanie przeprowadzony dzień otwarty dla nowoprzyjętych dzieci i ich rodziców w celu zapoznania się z przedszkolem. Możecie wtedy ocenić warunki lokalowe, pomieszczenia przedszkolne, zapoznać się z personelem przedszkola, paniami które wezmą pod swoje skrzydła od września grupę maluszków, poznać dzieci które będą tę grupę tworzyły oraz nawiązać pierwsze kontakty z ich rodzicami. 

Mając już takie doświadczenie i wiedzę na temat miejsca, do którego będziecie przyprowadzać od września swojego szkraba, możecie zacząć przygotowania na wstępną adaptację dziecka w przedszkolu. Częste rozmowy z dzieckiem ,podczas  których będziecie powracać do dnia odwiedzin w przedszkolu, na pewno bardzo w tym pomogą. Jeśli jeszcze dołączycie do tych opowieści zdjęcia z tego miejsca i będziecie często zabierać dziecko na spacery po najbliższej okolicy przedszkola a nawet na przedszkolny plac zabaw (niektóre placówki na to pozwalają) to już w ogóle będzie fantastycznie.

Kolejnym krokiem, w którym możecie nawiązać współpracę z przedszkolem jest wzięcie udziału wraz z dzieckiem w cyklu spotkań adaptacyjnych, które organizowane są w przedszkolach zazwyczaj w ostatnim tygodniu sierpnia. Taki tydzień adaptacyjny oferują zazwyczaj placówki niepubliczne i prywatne. W państwowych przedszkolach przeważnie jest przewidziane jedno popołudnie adaptacyjne, tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. W obu przypadkach warto wziąć z dzieckiem udział w takim przedsięwzięciu dedykowanym naszym maluszkom, aby choć trochę ułatwić im proces adaptacyjny  w nowym miejscu. Z takiego cyklu spotkań adaptacyjnych korzyści czerpią wszyscy: rodzice, dzieci oraz nauczyciele. Oto one:

Dla Dzieci:

Poznają otoczenie przedszkolne, budynek a w nim: szatnię, salą zabaw, łazienkę oraz ogród przedszkolny.

Mają możliwość zapoznania się  z personelem przedszkola oraz z innymi dziećmi, z którymi będą w grupie.

Poprzez czynne branie udziału w zajęciach i zabawach organizowanych przez panie, którym towarzyszyć będzie miła i życzliwa atmosfera dzieci mogą się otworzyć na dalszą współpracę w przedszkolu.

Mają możliwość zapoznania się  z przedszkolem będąc ze swoimi rodzicami, w poczuciu bezpieczeństwa i bez stresu, co pozwoli im na uniknięcie nagłej i bolesnej rozłąki z nimi pierwszego dnia w przedszkolu.

Dla Rodziców:

Mają możliwość poznania warunków, środowiska i osób, którym powierzą pod opiekę swoje dziecko, co obniży ich lęk i niepewność, rozwieje wiele wątpliwości.

Mogą porozmawiać z nauczycielami o swoich obawach i oczekiwaniach.

Mogą opowiedzieć o swoim dziecku, napisać w ankiecie informacyjnej wiele ważnych informacji o nim, np. o stanie zdrowia, zainteresowaniach bądź o tym co powoduje lęk u dziecka.

Zapoznają się z ramowym rozkładem dnia w przedszkolu, mogą tym samym. dostosować chociaż częściowo, domową codzienność dziecka do tej, panującej w przedszkolu.

Zauważają jak ważna jest ich obecność przy dziecku podczas zapoznania malucha z przedszkolem.

Dla nauczycieli:

Czerpią świetną okazję z tego, że mogą już wcześniej poznać dzieci i ich rodziców, nawiązać z nimi kontakty, zaobserwować ich indywidualne zachowania i potrzeby.

Podczas rozmów z rodzicami, na temat dziecka, dowiadują się ważnych informacji o nim.

Zapoznają się imionami dzieci, co zdecydowanie ułatwi im komunikację z nimi w pierwszych dniach w przedszkolu bez rodziców.

Poprzez zaproponowanie dzieciom wachlarzu zajęć i zabaw ruchowych i plastycznych,mogą wyłapać te ,które cieszyły się największym zainteresowaniem maluszków i powtarzać je w pierwszych dniach dzieci w przedszkolu, aby zachęcić je do współpracy i dalszego pobytu  w placówce. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Wszystkich ocen: 1

Na razie nikt nie ocenił tego artykułu!

Cieszę się, że podoba Ci się artykuł!

Polub mój profil Facebook i pozostańmy w kontakcie!

Ola Wasiela
Ola Wasielahttps://mamaolazprzedszkola.blog
Ola Wasiela – mama dwuipółletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!
Ola Wasiela
Ola Wasiela – mama dwuipółletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

Warto przeczytać

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner