czwartek, 23 maja, 2024

Akcja odpieluchowanie. Czy dziecko musi być odpieluchowane przed pójściem do przedszkola?

5
(8)

Chyba ze wszystkich czynności samoobsługowych jakie może opanować każdy maluszek, aby być w miarę samodzielnym w grupie przedszkolnej, to właśnie korzystanie z toalety jest najbardziej indywidualną kwestią, która dotyczy fizjologicznego rozwoju  dziecka i na którą Rodzice nie mają aż takiego wpływu, jak na przykład na naukę dziecka samodzielnego jedzenia.

Zauważyłam, że kwestia odpieluchowania dziecka rodzi dużą dezorientację wśród znajomych mi rodziców przed posłaniem dziecka do przedszkola

 

Każdy, kto ma choć trochę wiedzy na temat rozwoju dziecka około trzyletniego, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że maluch w tym wieku może jeszcze nie mieć opanowanych pewnych umiejętności samoobsługowych, w tym samodzielnego korzystania z toalety. W przedszkolu scenariusz, w którym wszystkie maluchy z grupy adaptacyjnej są samodzielne w każdej sferze jest raczej nierealny. Wielu moich znajomych, którzy mają zamiar zapisać swoje 3 letnie dziecko do przedszkola jest niepewnych w tym temacie, bo maluch mając 2,5 roku korzysta jeszcze z pieluchy i nie wiedzą czy to się do września zmieni a próby odpieluchowania nie przynoszą skutku, po prostu dzieci nie są jeszcze na to gotowe.

Nie raz zdarzyło mi się słyszeć bądź czytać o takich sytuacjach, w których przedszkole odmówiło przyjęcia dziecka do przedszkola z powodu nie odpieluchowania. Osobiście jeszcze nigdy, w żadnym znajomym mi przedszkolu nie zetknęłam się, z tym żeby to był powód nie przyjęcia dziecka do placówki. Nie wiem dlaczego niektóre przedszkola tego wymagają ( bo to przecież niezgodne z prawem) i dlaczego wśród rodziców pokutuje takie przekonanie, że przed pójściem do placówki dziecko koniecznie musi być bez pampersa.

W ogóle zauważam, że w naszym społeczeństwie mocno zakotwiczone są dziwne przekonania dotyczące umiejętności dzieci w danym wieku, że np.  na pół roku dziecko ma już siedzieć, na roczek chodzić na dwa lata koniecznie mówić i najlepiej, żeby było już bez pieluchy. Mam wrażenie, że dla niektórych to ideał dziecka. A przecież każdy maluch jest inny i ma prawo do własnego tempa rozwoju.

Jeśli dziecko samo jest  na to gotowe, chce i potrzebuje rezygnacji z pieluchy, wspierajmy go w tym i pozwólmy na doskonalenie tej umiejętności ale pamiętajmy, nic na siłę bo właściwym czasem na Naturalne odpieluchowanie dziecka jest wiek między 2 a 4 rokiem życia.

To wynika z jego naturalnego, fizjologicznego rozwoju. Jeśli wcześniej maluch załapał siusianie na nocnik lub od razu na toaletę z podkładką to extra ale jeśli nie to też jest normalne i dajcie mu na to czas. Zazwyczaj jest tak, że maluszek, który przychodzi do przedszkola z pampersem bardzo szybko nabywa umiejętności samodzielnego korzystania z toalety, bo tak działa na niego obserwacja innych dzieci i chęć dorównania im. Także wystarczy chwila czasu i dobra współpraca rodziców z personelem przedszkola w tej kwestii, aby dziecko się tego nauczyło. Kochani chciałam tym samym zaapelować do Was, abyście nie starali się odpieluchować dziecka na siłę i na tzw. „szybcika” bo maluch zaraz ma pójść do przedszkola, to tylko zrodzi dla niego i dla Was dodatkowy i niepotrzebny stres. Zróbcie to na spokojnie i bez stresu, kiedy dziecko będzie na to gotowe. Mam nadzieję, że Wasz maluch trafi do takiej placówki, gdzie wspólnymi siłami, przy dobrej współpracy rodziców z przedszkolem i życzliwej atmosferze i akceptacji jego tempa rozwoju, dziecko będzie osiągało kolejne umiejętności z zakresu samoobsługi.

Często się słyszy, że dziecko które jest gotowe do wkroczenia w środowisko przedszkolne, to maluch bez pieluchy i w wielu kwestiach samoobsługowych samodzielny, i że to jest podstawa szybkiej i łagodnej adaptacji w placówce. Ja uważam, że umiejętność samodzielnego załatwiania, bądź zgłaszania nauczycielowi potrzeb fizjologicznych jest wspierające dla maluszka, podczas adaptacji w przedszkolu, ale na pewno nie jest gwarantem tego, że ten proces przebiegnie sprawnie i że dziecko dzięki temu szybko poczuje się w przedszkolu bezpiecznie. O gotowości przedszkolnej dziecka napisałam cały rozdział w moim poradniku dla rodziców pt. „Mój maluszek idzie do przedszkola”, zachęcam Cię do zapoznania się z jego treścią, bo znajdziesz w nim komplet informacji, jakich powinien zasięgnąć każdy rodzic prze posłaniem swojego maluszka w przedszkolny świat. Książka jest to nabycia tutaj: https://sklep.mamaolazprzedszkola.blog/pl/p/Poradnik-dla-rodzicow-Moj-maluszek-idzie-do-przedszkola-/31

Zapraszam serdecznie!

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Wszystkich ocen: 8

Na razie nikt nie ocenił tego artykułu!

Cieszę się, że podoba Ci się artykuł!

Polub mój profil Facebook i pozostańmy w kontakcie!

Ola Wasiela
Ola Wasielahttps://mamaolazprzedszkola.blog
Ola Wasiela – mama dwuipółletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

2 KOMENTARZE

  1. Z tego co się orientowalam to panstwowe przedszkole nie ma prawa odmówić przyjęcia 3 latka do przedszkola z powodu odpieluchowania, natomiast prywatne przedszkola same ustalaja warunki, regulaminy przyjęć i z tym bywa różnie.

    • Osobiście nie spotkałam się jeszcze z sytaucją nie przyjęcia dziecka do przedszkola z powodu nie odpieluchowania nawet w przypadku przedszkole niepublicznego, aczkolwiek wiem, że może być tak, jak Pani napisała. Wówczas takie przedszkole, moim zdaniem, wykazuje się brakiem podstawowej wiedzy na temat rozwoju małego dziecka i profesjonalnego podejścia do uszanowania potrzeb malucha. A to są podstawy działania, jakimi ma się kierować przedszkole wobec swoich wychowanków. W przedszkolu dobro dziecka ma być stawiane na pierwszym miejscu.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!
Ola Wasiela
Ola Wasiela – mama dwuipółletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

Warto przeczytać

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner