wtorek, 16 kwietnia, 2024

Na co zwrócić uwagę, przy wyborze przedszkola dla swojego malucha?

4.2
(5)

Kolejnym krokiem, jaki wykonujecie, zaraz po podjęciu decyzji o zapisaniu malucha do przedszkola, jest wybór odpowiedniej placówki. Każdy rodzic, chce wybrać dla swojego dziecka najlepiej, na tyle, na ile pozwalają mu na to możliwości. Jest to na pewno ważna i trudna decyzja dla rodziców, którzy stoją przed tym dylematem pierwszy raz i mało orientują się w temacie przedszkoli.

przed podjęciem decyzji o wyborze przedszkola dla swojego malucha, Rodzice powinni sobie uświadomić, że prawdopodobnie będzie to miejsce, w którym dziecko spędzi najwięcej czasu przez kilka najbliższych lat. Dlatego tak istotne jest, aby wybrać dobrze.

Na rynku mamy coraz większy wybór placówek przedszkolnych. Są to placówki publiczne, niepubliczne, oraz niepubliczne i prywatne o konkretnym profilu: montessoriańskie, waldorfskie, daltońskie,  integracyjne, językowe, artystyczne, ekologiczne, sportowe, leśne itp. Rodzice wykazują coraz większe zainteresowanie placówkami niestandardowymi, mają możliwości wyboru i korzystają z tego. Tak naprawdę, istotną rolę podczas wyboru przedszkola dla dziecka, stanowi miejsce, w którym mieszkacie. Jeśli jest to mała okolica, Waszym wyborem może okazać się po prostu  placówka znajdująca się na jej terenie, w małych miejscowościach jest to przeważnie jedna placówka publiczna, choć coraz częściej pojawiają się też przedszkola prywatne, które reklamują się dobrą lokalizacją dla dzieci, z dala od zgiełku miasta.  Największy wybór przedszkoli jest jednak w miastach. 

Decyzje rodziców o wyborze przedszkola dla ich maluszków są bardzo zróżnicowane, bo wszyscy jesteśmy inni i mamy różne priorytety oraz  swoje oczekiwania wobec przeróżnych instytucji, usług itp. 

Tak samo jest z podejściem do tematu przedszkola. Jednemu rodzicowi wystarczy, aby zapewnić dziecku opiekę, bezpieczeństwo oraz podstawową ofertę edukacyjną opartą o podstawę programową wychowania przedszkolnego a inny rodzic będzie poszukiwał czegoś więcej, np. przedszkola o kierunku językowym lub artystycznym dla swojego malucha.

Mimo tego, że generalnie większość przedszkoli ma podobny rytm dnia, oparty o ramowy rozkład dnia oraz działają według zasad podstawy programowej, to jednak bardzo się między sobą różnią. Te różnice wynikają z różnych kwestii. Przedszkola publiczne to głównie wieloletnie budynki, których warunki lokalowe nie są na pewno tak atrakcyjne, jak nowe prywatne przedszkola, z dobrym, atestowanym wyposażeniem i  nowoczesnym wystrojem. Placówki publiczne mają za to jeden duży plus, posiadają doświadczonych nauczycieli, z wieloletnim stażem pracy z dziećmi. W prywatnych placówkach pracuje raczej młoda kadra, na pewno z kwalifikacjami do tej pracy, bo to konieczność lecz z niewielkim doświadczeniem w pracy z maluchami. Przedszkola niepubliczne bardziej przychylne są tematowi adaptacji przedszkolnej dzieci. Prowadzą cykl zajęć adaptacyjnych i kładą większy nacisk na dobrą współpracę z rodzicami podczas procesu adaptacyjnego dzieci w przedszkolu. Dla mnie to bardzo istotna kwestia. W przedszkolach publicznych, przeważnie jest przewidziane jedno popołudnie adaptacyjne, zaraz przed rozpoczęciem roku szkolnego. Placówki, różnią się też wielkościami budynków i tym samym ilością i liczebnością grup przedszkolnych. W placówkach państwowych liczba dzieci w grupie nie może przekroczyć 25 dzieci, a w grupie integracyjnej może być max 20 przedszkolaków. W przedszkolach prywatnych przeważnie grupy są mniejsze, ale to wynika głównie z tego, że mniejsze są też sale dziennego pobytu dzieci. 

Różne są zdania na temat przedszkoli państwowych i niepublicznych. Czasem się okazuje, że przedszkole publiczne jest cudownym , wspaniałym miejscem, które dba o wszechstronny rozwój dzieci, a nowe przedszkole niepubliczne z bardzo ciekawą ofertą edukacyjną, może się okazać nieodpowiednim miejscem dla dziecka. I oczywiście,  na odwrót.

Dla nas – Rodziców- ważne są zupełnie inne czynniki, które pomagają nam w wyborze najlepszego przedszkola dla dziecka. Skupiamy się na ofercie edukacyjnej, zajęciach dodatkowych, warunkach lokalowych, wyżywieniu, itd. Natomiast dla naszych maluchów (przynajmniej na początku) najważniejsze będą osoby, które otoczą je troskliwą opieką, obdarzą ciepłem, życzliwą atmosferą, uwzględnią indywidualne potrzeby oraz dadzą im poczucie bezpieczeństwa.

Pamiętajcie, że miejsce tworzą ludzie! Placówka może być piękna, od wejścia zachwycać nowoczesnością i gustowną aranżacją, przyciągać bogatą ofertą edukacyjną, ale jeśli zawiedzie w niej czynnik ludzki, to szybciutko straci swój potencjał w oczach rodziców i dzieci.

Z punktu widzenia nauczyciela przedszkola, mogę Was zapewnić, że dzieci mają na co dzień w przedszkolu bardzo dużo okazji do wspaniałego rozwoju, podczas zabawy, przebywania ze sobą, wyjść na zewnątrz, korzystania z placu zabaw, zajęć dydaktycznych, zajęć z języka angielskiego,  oraz dodatkowych zajęć plastycznych czy umuzykalniających, wszystko to dostosowane jest do wieku rozwojowego dzieci, po to, aby każdy przedszkolak zyskał dla siebie jak najwięcej. Chcę Wam przez to powiedzieć, że ilość dodatkowych zajęć dla dzieci nie jest najważniejsza, a czasem  może nawet zadziałać na niekorzyść dla maluchów, które wśród gąszczu tych wszystkich “urozmaiceń” nie mają czasu na zabawę dowolną i są po prostu przebodźcowane.  

Wybierając przedszkole o konkretnym profilu, warto, żeby rodzice nie kierowali głównie nowymi trendami, a zapoznali się dobrze z ofertą danego przedszkola, jego założeniami oraz metodami, jakimi nauczyciele będą pracować z grupą. Jest to bardzo ważne pod kątem owocnej współpracy rodziców z przedszkolem. Rodzice, muszą być uświadomieni w założeniach przedszkola, które powinny być raczej zgodne z ich metodami wychowawczymi, aby uniknąć niepotrzebnego zdziwienia bądź rozczarowania. Na przykład przedszkola ekologiczne lub leśne nastawione są na swobodne eksplorowanie otoczenia zewnętrznego przez dziecko i może się okazać, że po dniu spędzonym w takim przedszkolu dziecko będzie miało ubrania całe w błocie a  nawet podziurawione. Dla jednych rodziców, oznacza to idealne miejsce dla ich dziecka, natomiast dla innych widok ubrań w takim stanie, może być niezadowalający. Dlatego warto poznać metody pracy z dziećmi w danej placówce, żeby wiedzieć, czego można się spodziewać. 

Czy ten artykuł był pomocny?

Kliknij w gwiazdkę aby ocenić!

Średnia ocena 4.2 / 5. Wszystkich ocen: 5

Na razie nikt nie ocenił tego artykułu!

Cieszę się, że podoba Ci się artykuł!

Polub mój profil Facebook i pozostańmy w kontakcie!

Ola Wasiela
Ola Wasielahttps://mamaolazprzedszkola.blog
Ola Wasiela – mama dwuipółletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!
Ola Wasiela
Ola Wasiela – mama dwuipółletniego Alanka, pedagożka i nauczycielka wychowania przedszkolnego. "Odkąd pracuję w przedszkolu, temat adaptacji maluszków w nowym środowisku jest mi szczególnie bliski. Zawsze darzę dzieci i ich rodziców dużym zrozumieniem i empatią w ich początkach z przedszkolną przygodą."

Warto przeczytać

Zgoda na pliki cookie z Real Cookie Banner