Trzy lata to już naprawdę poważny wiek. Dziecko wie więcej niż nam się wydaje i mimo tego, że nie umie jeszcze wszystkiego nam powiedzieć, nie raz potrafi zaskoczyć swoją bystrością. To wszystko zasługa środowiska, w którym wzrasta. Im więcej odpowiednich bodźców dostarczymy maluchowi, tym dziecko lepiej będzie się rozwijało we wszystkich sferach. Każde działanie malca pobudza do działania jego mowę, myślenie oraz postrzeganie. Dziecko podczas codziennego doświadczania świata, zdobywa wiedzę i nowe umiejętności. Trzylatki uwielbiają eksperymentować, doświadczać poprzez sprawdzanie często własnymi rączkami konsekwencji zdarzeń, np. lubi osobiście przetestować co się stanie kiedy pomaluje ścianę kredką świecową, olejową przecież to jasna sprawa, powstanie wtedy piękny obraz, prawda rodzice? 😉
Dzieci w tym wieku poznają otaczający świat wielozmysłowo, czyli polisensorycznie. Na największą uwagę malucha zasługują duże kolorowe, ciekawe kształtem i fakturą przedmioty. Trzylatek może już odróżniać kolory, nazywać je, lubi też piosenki z pokazywaniem i instrumenty muzyczne, które fascynują go różnymi dźwiękami.
Różnorodność zajęć to też aspekt moco pasujący do trzylatka, któremu trudno jest skupić uwagę tylko na jednym temacie, trwająca kilka minut zabawa czy inna czynność zmienia się po chwili w kolejne równie interesujące zadanie. Maluch bardzo dobrze zapamiętuje to co jest dla niego istotne ,np. podczas zabawy wśród innych dzieci, wie które zabawki są jego. To też czas intensywnego rozwoju mowy, który odgrywa niemałą rolę w rozwoju procesów poznawczych dziecka. Dość bogaty zasób słownictwa, z każdym tygodniem się powiększa, maluch chwali się nowymi wrażeniami i tworzeniem neologizmów, które nieraz są bardzo ale to bardzo zabawne. Części mowy najczęściej stosowane przez trzylatka to czasowniki, rzeczowniki i przymiotniki, dziecko buduje proste zdania rozwinięte i złożone.
Dzieci chętnie powtarzają to co usłyszały ale też zaczynają opowiadać swoje wymyślone historie, które wynikają z tego, że maluchy nie potrafią odróżnić prawdy od świata fantazji.
To dobry czas, żeby zainteresować dziecko literaturą odpowiednią do wieku, maluszki lubią oglądać książeczki i słuchać ich treści czytanych przez dorosłych, poprzez to zwiększa się ich zasób słownictwa oraz kształtuje wyobraźnia.
Im większa umiejętność dziecka w zakresie komunikacji z innymi, tym lepsza jego adaptacja w nowym miejscu. Są też maluszki, które pomimo, że nie mówią wcale bądź ich mowa jest zrozumiała tylko dla i ich rodziców, potrafią świetnie komunikować się niewerbalnie, co również pomaga im w odnalezieniu się w nowym środowisku.
Silna potrzeba odkrywania świata przez trzylatka, jest świetną okazją do zainteresowania go przedszkolem. Jeśli podejmiemy ten temat z dzieckiem odpowiednio wcześnie, tak zupełnie naturalnie, podczas codziennych rozmów i zabaw z maluchem, czy czytania książeczek o tej treści, możemy liczyć, że nasz Skarb z większą chęcią będzie chciał oswajać się z przedszkolnym tematem.